Zaszły ważne zmiany w PIT za 2022 rok. Dla tych małżeństw to szansa na spore oszczędności

Na zmiany w PIT za 2022 rok największy wpływ miał Polski Ład. Okazuje się, że jedną z grup, która może na nich skorzystać, będą wybrane małżeństwa. Czekają ich bowiem spore oszczędności.

Zmiany wprowadzone w 2022 roku przez Polski Ład sprawiły, że osoby, które w 2023 roku będą rozliczały się wspólnie z małżonkiem, mogą liczyć na więcej korzyści. Kto na nich skorzysta i w jaki sposób? Podpowiadamy. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy warto rozliczać się ze współmałżonkiem? Pytamy ekspertkę

Katarzyna CichopekKatarzyna Cichopek pokazała trening. "Czy to już nie obsesja?"

Zmiany w PIT 2023. Wspólne rozliczanie się z małżonkiem - co się zmienia?

Wśród najistotniejszych elementów, które uległy zmianom w przypadku wspólnego rozliczania się z małżonkiem lub będą miały na ten aspekt wpływ, możemy wymienić: 

  • podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 000 zł,
  • możliwość wspólnego rozliczenia się także, jeśli jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym bądź ryczałtem - jest jednak jeden warunek, a mianowicie w 2022 roku nieuzyskane zostały żadne przychody lub nie poniesiono wydatków, które mogłyby wpływać na wysokość kosztów podatkowych,
  • zwiększenie pierwszego progu podatkowego do 120 000 zł, 
  • możliwość wspólnego rozliczenia małżonków także w roku, w którym zawarty został związek małżeński - tzn. jeśli przykładowo para wzięła ślub w grudniu 2022, to może już się wspólnie rozliczyć za 2022 rok, nie musi pozostawać w małżeństwie przez cały 2022. 

DzieciGdzie najlepiej wychowywać dzieci? W rankingu znajdziemy polskie miasto

Wspólne rozliczenie z małżonkiem 2023. Kto może zaoszczędzić i ile?

Wyższa kwota wolna od podatku to plus w przypadku, gdy jeden z małżonków jest bezrobotny lub osiąga niskie dochody. Podobnie jest w przypadku zwiększenia progu podatkowego. Jeśli jeden z małżonków zarabia powyżej 120 000 zł rocznie, a drugi poniżej, to może się okazać, że po wspólnym rozliczeniu oboje zapłacą 12% PIT. 

Jak w praktyce mogą wyglądać oszczędności? W rozmowie ze spidersweb.pl opowiedział o tym Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt. Jeśli przykładowo żona zatrudniona na umowie o prace, zarabia pensję minimalną, a mąż prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, której dochód wyniósł w 2022 roku 200 tys. zł, to wspólnie mogą zaoszczędzić ponad 16 tys. zł. W jaki sposób? W sytuacji, jeśli małżonkowie rozliczyliby się oddzielnie, to podatek dla męża wyniósłby ponad 36 tys. zł. Natomiast dzięki wspólnemu rozliczeniu kwota ta spadnie do około 20 tys. zł. 

Więcej o: