Zaszły ważne zmiany w PIT za 2022 rok. Dla tych małżeństw to szansa na spore oszczędności

Na zmiany w PIT za 2022 rok największy wpływ miał Polski Ład. Okazuje się, że jedną z grup, która może na nich skorzystać, będą wybrane małżeństwa. Czekają ich bowiem spore oszczędności.

Zmiany wprowadzone w 2022 roku przez Polski Ład sprawiły, że osoby, które w 2023 roku będą rozliczały się wspólnie z małżonkiem, mogą liczyć na więcej korzyści. Kto na nich skorzysta i w jaki sposób? Podpowiadamy. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy warto rozliczać się ze współmałżonkiem? Pytamy ekspertkę

Zmiany w PIT 2023. Wspólne rozliczanie się z małżonkiem - co się zmienia?

Wśród najistotniejszych elementów, które uległy zmianom w przypadku wspólnego rozliczania się z małżonkiem lub będą miały na ten aspekt wpływ, możemy wymienić: 

  • podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 000 zł,
  • możliwość wspólnego rozliczenia się także, jeśli jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym bądź ryczałtem - jest jednak jeden warunek, a mianowicie w 2022 roku nieuzyskane zostały żadne przychody lub nie poniesiono wydatków, które mogłyby wpływać na wysokość kosztów podatkowych,
  • zwiększenie pierwszego progu podatkowego do 120 000 zł, 
  • możliwość wspólnego rozliczenia małżonków także w roku, w którym zawarty został związek małżeński - tzn. jeśli przykładowo para wzięła ślub w grudniu 2022, to może już się wspólnie rozliczyć za 2022 rok, nie musi pozostawać w małżeństwie przez cały 2022. 

Wspólne rozliczenie z małżonkiem 2023. Kto może zaoszczędzić i ile?

Wyższa kwota wolna od podatku to plus w przypadku, gdy jeden z małżonków jest bezrobotny lub osiąga niskie dochody. Podobnie jest w przypadku zwiększenia progu podatkowego. Jeśli jeden z małżonków zarabia powyżej 120 000 zł rocznie, a drugi poniżej, to może się okazać, że po wspólnym rozliczeniu oboje zapłacą 12% PIT. 

Jak w praktyce mogą wyglądać oszczędności? W rozmowie ze spidersweb.pl opowiedział o tym Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt. Jeśli przykładowo żona zatrudniona na umowie o prace, zarabia pensję minimalną, a mąż prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, której dochód wyniósł w 2022 roku 200 tys. zł, to wspólnie mogą zaoszczędzić ponad 16 tys. zł. W jaki sposób? W sytuacji, jeśli małżonkowie rozliczyliby się oddzielnie, to podatek dla męża wyniósłby ponad 36 tys. zł. Natomiast dzięki wspólnemu rozliczeniu kwota ta spadnie do około 20 tys. zł. 

Więcej o: