Lekarka do Pawlikowskiej o depresji: To, że jest Pani właścicielką mózgu, nie czyni Pani specjalistką

Beata Pawlikowska ponownie zabrała głos w sprawie leczenia depresji. Tym razem uderzyła w farmakoterapię. Głos pod jej postem zabrała między innymi lekarka, która specjalizuje się w leczeniu psychiatrycznym.
Zobacz wideo Najszybszy na świecie makijaż krok po kroku:

Kilka lat temu Beata Pawlikowska po serii książek podróżniczych, kulinarnych czy do nauki języków stworzyła poradnik, w którym opisała, jak pokonać depresję. Jej zdaniem, by odzyskać zdrowie, wystarczy "znaleźć błędne dane, zastąpić je prawidłowymi i wgrać je na nowo do pamięci komputera". Publikacja wzbudziła wówczas ogromne kontrowersje.

Oburzające słowa Pawlikowskiej na temat leczenia depresji

Niedawno dziennikarka ponownie zabrała głos w sprawie leczenia depresji. Tym razem uderzyła w farmakoterapię. We wtorek opublikowała nagranie, w którym powołała się na zagraniczne badania naukowe. Co istotne, nie podała żadnych źródeł. Jej zdaniem leki przeciwdepresyjne mają szereg skutków ubocznych i powodują zmiany w mózgu. Co więcej, mogą "zwiększać depresję". 

"To, że jest Pani właścicielką mózgu, nie czyni Pani specjalistką w jego zakresie"

Wiele osób uznało wywody Pawlikowskiej za niebezpieczne i szkodliwe. Głos pod postem zabrała między innymi lekarka, która specjalizuje się w leczeniu psychiatrycznym. 

Jestem lekarką psychiatrką treści zawarte w poście są szkodliwe oraz potencjalnie niebezpieczne. I niestety to nie Pani będzie się borykać z ich konsekwencjami a same osoby, które uwierzą i odsuną w czasie leczenie. Taka postawa jest absolutnie niedopuszczalna. Dodatkowo nadmienię, iż do interpretowania wyników badań trzeba mieć wiedzę medyczną a takiej Pani nie posiada. To, że jest Pani właścicielką mózgu, nie czyni Pani specjalistką w jego zakresie

- napisała. Z kolei inna specjalistka zaapelowała do Pawlikowskiej by skupiła się na dziennikarstwie podróżniczym, a leczenie depresji pozostawiła lekarzom. 

Maja Herman: Mam serdecznie dość celebrytów, którzy wypowiadają się o zdrowiu

Warto wspomnieć, że Maja Herman, lekarka, psychiatra, prezeska Polskiego Towarzystwa Mediów Medycznych, zorganizowała zbiórkę w serwisie Zrzutka.pl na pozew. - Mam serdecznie dość celebrytów, którzy wypowiadają się o zdrowiu. Szczególnie o zdrowiu psychicznym. 16 stycznia 2023 roku na kanale YouTube Pani Beata P., dziennikarka, płynnie znająca język angielski, opublikowała film, w którym podaje nieprawdziwe informacje, które stanowią niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia setek tysięcy osób chorujących na depresję - możemy przeczytać w opisie zbiórki. 

 

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli przeżywasz trudności i myślisz o odebraniu sobie życia lub chcesz pomóc osobie zagrożonej samobójstwem pamiętaj, że możesz skorzystać z całodobowych, bezpłatnych numerów pomocowych:

  • 800 70 2222 – Centrum wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym
  • 112 – Numer alarmowy w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia
  • 00 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
  • 116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

Jeśli potrzebujesz pomocy, codziennie przez całą dobę możesz zadzwonić na Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, pod bezpłatnym numerem telefonu 116 111. Swój problem możesz też opisać w wiadomości. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, oprócz konsultacji dla najmłodszych, oferuje też pomoc rodzicom i nauczycielom, którzy obawiają się o bezpieczeństwo swoich podopiecznych. Więcej informacji znajdziesz na stronie fundacji

Inne numery telefonów pomocowych znajdziesz na stronach:

  • https://zapobiegajmysamobojstwom.pl/
  • https://zwjr.pl/bezplatne-numery-pomocowe
  • https://pokonackryzys.pl/

Wasze historie i opinie są dla nas ważne. Czekamy na Wasze listy i komentarze. Piszcie do nas na adres: kobieta@agora.pl lub edziecko@agora.pl. Najciekawsze listy opublikujemy.

Więcej o: