Kiedy jest karnawał? Wielbiciele hucznych imprez powinni o tym pamiętać!

Kiedy jest karnawał? Tego pytania nie muszą na pewno sobie zadawać osoby, które lubią się dobrze bawić i imprezować. Karnawał to czas, w którym liczą się przede wszystkim dobra zabawa i głośne imprezy wśród znajomych. To właśnie w karnawale odbywają się kolorowe, huczne maskarady, w czasie których możemy podziwiać kolorowe przebrania przygotowane na tą okazję.

Od kiedy jest karnawał? Kiedy rozpoczyna się najbardziej rozrywkowy okres w roku?

Kiedy jest karnawał? Od kiedy właściwie jest karnawał? Wyjątkowy okres karnawału zazwyczaj rozpoczyna się od święta Trzech Króli, które obchodzimy 6 stycznia. W tym miejscu warto wspomnieć jak karnawał pojawił się w Polsce. Dotarł on do nas w okresie odrodzenia, a jego ówczesna nazwa to "zapusty", które były świętowane już we wcześniejszych czasach. Tradycją jest, aby w okresie karnawału hucznie świętować i bawić się w gronie znajomych. A wy lubicie karnawał?

Do kiedy trwa karnawał?

Do kiedy zatem trwa karnawał? Jak wspomniane było wyżej, karnawał zwykle rozpoczyna się 6 stycznia. Data jego zakończenia nie jest jednak jednoznaczna - jest ruchoma i w różnych latach kończy się w innym czasie. W tym roku karnawał zatem będzie trwał od 6 stycznia do 21 lutego, a więc do wtorku poprzedzającego Środę Popielcową. Ciekawostką jest, że w ubiegłym roku karnawał trwał 55 dni, a w tym roku potrwa 47 dni. Warto wykorzystać ten czas na wspaniałe świętowanie.

Zobacz wideo Karnawałowe przekąski - na imprezę i nie tylko

Zabawa karnawałowa - kiedy jest? Poznaj najbardziej znane zwyczaje na świecie

Kiedy jest zabawa karnawałowa wiedzą na pewno osoby, które co roku czekają na ten okres, by wyjątkowo go świętować. Wiele osób organizuje wystawne bale, w tym także bale maskowe czy bale przebierańców. Choć karnawał to czas hucznych imprez to w Polsce jego świętowanie nie jest tak powszechne jak w innych zagranicznych krajach. Sprawdź jakie zwyczaje karnawałowe znane są w innych regionach świata.

  • Hiszpania: Pogrzeb sardynki – to nic innego jak topienie w morzu papierowej kukły ryby. Tradycja ta odbywa się w Środę Popielcową i kończy karnawał. Zwłaszcza na Teneryfie jest on szczególnie kolorowy, gdzie odbywa się w tym czasie wiele parad dla dorosłych jak i dzieci.
  • Dania: kot w beczce – karnawał w Danii to głównie czas zabaw dla najmłodszych. Tradycyjnym konkursem dla dzieci jest uderzanie kijem w wiszącą beczkę z namalowanym na niej kotem. W beczce znajdują się słodycze. To dziecko, które w ramach wskazanej liczby uderzeń sprawi, że beczce odpadnie dno i uwolni słodycze, otrzyma tytuł Kociego Króla.
  • Wenecja: maski - karnawał w Wenecji otwiera lot anioła – akrobata na stalowych linach unosi się nad Placem św. Marka. Tradycja powstała w 1548 roku, kiedy jeden z artystów wspiął się na dach dzwonnicy, a stamtąd "poszybował" aż do Pałacu Dożów.
  • Brazylia: parada w Rio de Janeiro - od XVII wieku karnawał w Rio de Janeiro przyciąga tłumy turystów. Odbywa się tu wielka barwna taneczna parada, a jej największą atrakcją jest konkurs szkół samby, podczas którego liczne zespoły prezentują swoje umiejętności taneczne – przez pięć dni i pięć nocy na ruchomej platformie, zwanej sambodromem, można podziwiać taneczne pokazy.
  • Francja: bitwy kwiatowe – w Nicei odbywa się kwiatowa bitwa. Przez miasto przejeżdżają platformy ozdobione kwiatami, a uczestnicy parady obrzucają się kwiatami. Tradycja pochodzi z XIX wieku. Wtedy właśnie mieszkańcy Lazurowego Wybrzeża zaczęli organizować kwiatowe pojedynki.

Kiedy kończy się karnawał 2023? Ile mamy czasu na zabawę?

Kiedy kończy się karnawał 2023? Jeśli nie masz pamięci do dat, to warto koniec karnawału skojarzyć sobie z Tłustym Czwartkiem, ponieważ wypada on właśnie w ostatnim tygodniu karnawału. Mało kto jest w stanie nie zauważyć, że jest tłusty czwartek bo przecież tego dnia wszędzie możemy kupić pyszne pączki i faworki, które są tradycją tego dnia. Termin końca karnawału jest ruchomy i uzależniony od tego, kiedy w kalendarzu katolickim rozpoczyna się Wielkanoc i poprzedzający ją czas Wielkiego Postu. W Polsce ostatni tydzień karnawału rozpoczyna Tłusty Czwartek, a kończy Środa Popielcowa. Ostatki, czyli ostatni dzień karnawału, wypadają zawsze we wtorek, a w 2023 roku dokładnie 21 lutego.

Zobacz też: Tłusty czwartek 2023. Kto wymyślił to święto? Dlaczego tłusty czwartek jest w czwartek? Wyjaśniamy

Więcej o: