Co oznacza czerwona końcówka banana? Mało kto wie, o zastosowaniu tego ciekawego symbolu

Co oznacza czerwona końcówka na bananach? Kupujący taki rodzaj owoców znajdą szczególnie w australijskich sklepach. W Polsce raczej takich nie dostaniemy. Poznaj ich znaczenie oraz historię.

Zabarwiona końcówka bananów to popularne oznaczenie, szczególnie w Australii. W Polsce raczej nie znajdziemy podobnego asortymentu w sklepie. Poznaj powód i znaczenie, dlaczego owoce różnią się od innych.

Zobacz wideo Banany są zdrowsze niż myślisz. A na dodatek pomagają rzucić palenie!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Co oznacza czerwony wosk na końcówkach bananów? Warto o tym wiedzieć

Banany są zanurzane w jaskrawoczerwonym wosku spożywczym, aby kupujący wiedzieli, że różnią się od wszystkich innych odmian. Rodzaj tego oznaczenia wskazuje, że banany są uprawiane przy użyciu metody uprawy ekologicznej - Ecoganic, dzięki czemu są wolne od szkodliwych pestycydów. Bez chemii owoc jest zdrowszy i bardziej aromatyczny. Początek tej historii sięga 1998 roku. Wtedy właśnie australijscy hodowcy bananów, Frank i Dianne Sciacca, zaczęli wykorzystywać metodę uprawy stosującą naturalny ekosystem do zrównoważonej produkcji słodkich i kremowych owoców zgodnie z zamierzeniami natury.

 

Czerwony wosk wskazuje, że banany są uprawiane przy użyciu ekologicznej metody

Frank Sciacca dorastając i nurkując na Wielkiej Rafie Koralowej, był świadkiem jej degradacji i zmian w ekosystemie. Właśnie te doświadczenia zainspirowały go do opracowania nowego sposobu uprawy – takiego, który pomógłby rozwiązać nierównowagę stworzoną przez konwencjonalne metody. Stosowanie produktów, które miały minimalny wpływ na ekosystem, ale umożliwiały ciągłą poprawę ekologiczną, jeśli były stosowane prawidłowo, umożliwiają twórcom tej metody rozpoczęcie odbudowy i wzmacniania gleby, aby zapewnić kwitnące siedlisko. Według badań aż 85 proc. Australijczyków kojarzy czerwone oznakowanie bananów, a jedynie 4 proc. zna ich znaczenia. 

Więcej o: