To oficjalne! Nadchodzi rekordowa podwyżka świadczenia. Ile wyniesie emerytura po mężu w 2023?

Emerytura po mężu to potoczna nazwa renty rodzinnej, która jest świadczeniem wypłacanym po zmarłym małżonku. Niestety, aby ją otrzymać, wdowy muszą zrezygnować z pobierania własnego świadczenia, co nie zawsze się opłaca. Ile wyniesie wdowia renta po waloryzacji i czy są możliwe podwójne świadczenia?

Aktualnie, po śmierci współmałżonka wdowa ma dwie możliwości, może pobierać swoją emeryturę albo rentę rodzinną po zmarłym mężu, która wynosi 85 proc. świadczenia, które mu przysługiwało (jeśli jest jedną osobą uprawnioną do pobierania świadczenia). Niestety, takie rozwiązanie nie zawsze jest korzystne.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo "Emeryci w Polsce żyją z ołówkiem w ręku. Ja się tego bałam, jak szłam na emeryturę"

Emerytura po mężu. Jakie warunki trzeba spełnić, by ją otrzymać? Nie każdemu się opłaca

By otrzymać rentę rodzinną, wdowa musi dodatkowo spełnić jeden z poniższych warunków:

  • w chwili śmierci małżonka mieć skończone 50 lat lub być niezdolną do pracy
  • wychowywać co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej, które nie ukończyły 16 lat, a jeśli uczą się w szkole, to 18 lat
  • sprawować pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy i do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej,
  • ukończyła 50 lat lub  stała się niezdolna do pracy już po śmierci męża, lecz nie później niż 5 lat po jego śmierci lub zaprzestania wychowywania dzieci

Niestety, rozwiązanie z 85 proc. świadczenia po mężu nie zawsze jest korzystne, dlatego wiele kobiet z niego rezygnuje. Warto wiedzieć, że wraz z waloryzacją, która będzie miała miejsce 1 marca, wzrośnie wdowia emerytura. Jak podaje onet.pl w listopadzie Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wskazało, że najniższa renta rodzinna wzrośnie z 1338,44 do 1588,44 zł. Świadczenia ze względu na waloryzację kwotowo-procentową wzrosną o minimum 250 zł lub wskaźnik waloryzacji, który ma być rekordowy i wynosić co najmniej 13,8 proc. To przełoży się zaś na podwyżki wypłat dla wdów. 

Czy wdowa dostanie podwójne świadczenia? Lewica zbiera 100 tys. podpisów

Posłowie Lewicy oraz Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych przygotowali obywatelski projekt ustawy "Renta wdowia", który miałby zmienić zasady otrzymywania emerytury po mężu. Zakłada on, że wdowa będzie miała prawo do pobierania podwójnego świadczenia:

  • własnej emerytury z dodatkiem 50 proc. renty rodzinnej po zmarłym mężu,
  • renty rodzinnej po zmarłym mężu oraz dodatku 50 proc. własnego świadczenia.

Górny limit miałby wynosić trzykrotność średniej emerytury, czyli 7600 zł. Projekt po raz pierwszy trafił do parlamentu w maju, jednak od tego czasu był trzymany w sejmowej zamrażalce. Obecnie Lewica zbiera 100 tys. podpisów, by móc go zaprezentować na forum Sejmu. 

Więcej o: