Dodatek do emerytury po 75. roku życia. Można zyskać ponad 200 zł co miesiąc

Seniorzy mogą liczyć nie tylko na emeryturę, ale również na dodatek do emerytury po 75. roku życia. W dobie rosnących kosztów życia i inflacji warto o nim wiedzieć, gdyż nadprogramowe pieniądze zdecydowanie się przydadzą. Które świadczenia ci przysługują?

Dodatek pielęgnacyjny i zasiłek pielęgnacyjny to dwa świadczenia, które należą się seniorom po 75. roku życia. Co ważne, można pobierać tylko jeden z nich. Ile wynoszą i co trzeba zrobić, aby je otrzymać?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów

Dodatek do emerytury po 75. roku życia. Zasiłek pielęgnacyjny nie podlega waloryzacji

Zasiłek pielęgnacyjny wynosi 215,84 zł miesięcznie i przyznaje się go w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy seniorowi. Przysługuje m.in. seniorom, którzy ukończyli 75 lat. By go otrzymać, należy złożyć wniosek w urzędzie gminy lub miasta. Warto wiedzieć, że zasiłek nie podlega waloryzacji, a jego wysokość weryfikuje się co 3 lata — po raz ostatni w 2021 roku. 

Dodatek pielęgnacyjny. Ile wynosi i jak go otrzymać?

Choć nazwa bywa myląca, zupełnie innym świadczeniem jest dodatek pielęgnacyjny. Przysługuje on osobie, która:

  • jest całkowicie niezdolna do pracy oraz do samodzielnej egzystencji
    albo
  • ukończyła 75 lat.

W przypadku niezdolności do pracy należy złożyć wniosek wraz ze specjalnym zaświadczeniem od lekarza prowadzącego. Osoby, które skończyły 75 lat, dostają go z urzędu wraz z emeryturą. Aktualnie wysokość dodatku pielęgnacyjnego wynosi 256,44 zł, ale podlega waloryzacji. Świadczenie nie przysługuje osobom, które pobierają zasiłek pielęgnacyjny, lub przebywają w zakładzie opiekuńczo-pielęgnacyjnym lub opiekuńczo-leczniczym dłużej niż 2 tygodnie w miesiącu.

Więcej o: