Powodów do zbicia wagi jest wiele, a w internecie znajdziemy wiele diet, lecz nie wszystkie są bezpieczne. Podpowiadamy, od czego zacząć odchudzanie, aby zrobić to z głową i sobie nie zaszkodzić.
Pamiętajmy, że wszystkie diety, na jakie się zdecydujemy, powinniśmy skonsultować z lekarzem. Po wykonaniu badań lekarz oceni, czy konkretna dieta jest dla nas odpowiednia.
Często chcemy, aby waga spadała szybko i czujemy zdenerwowanie, gdy nie widzimy wyraźnych efektów. Pamiętajmy więc, że szybkie pozbywanie się kilogramów grozi efektem jo-jo. Odchudzanie 1 kg na tydzień jest najzdrowsze dla naszego organizmu.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Jak zacząć odchudzanie? Na pewno nie wolno wprowadzać drastycznych głodówek czy gwałtownie obcinać kalorii, jakie spożywamy w ciągu dnia. Małe zmiany są kluczem do sukcesu. W innym wypadku szybko porzucimy dietę, a w najgorszym razie rzucimy się na jedzenie. Postawmy na stopniową zmianę nawyków żywieniowych.
Nie istnieją diety-cud, a zdrowy proces odchudzania zazwyczaj przebiega wolno. Powodzenie zależy od odpowiednio dobranej diety. Jadłospis warto skonsultować z dietetykiem, który pomoże nam dobrać kaloryczność posiłków.
Istnieje wiele rodzajów diet. Listę najzdrowszych opublikował amerykański miesięcznik "U.S. News & World Report". Na pierwszym miejscu uplasowała się dieta śródziemnomorska. Najważniejsze w tym modelu diety są warzywa, owoce, nasiona i produkty pełnoziarniste. Drugie miejsce w rankingu zajęła dieta DASH (opiera się niskotłuszczowym nabiale, warzywach i owocach) i fleksitariańska (spożywane produkty są pochodzenia roślinnego), na trzecim zaś dieta MIND polegająca na wykluczeniu czerwonego mięsa, żółtych serów, ciast, słodyczy i smażonych produktów.
Rezygnacja ze słodyczy bywa dla wielu osób prawdziwym wyzwaniem. Niestety w procesie odchudzania nie powinniśmy spożywać słodkich przekąsek w dużych ilościach. Zawierają one ogromne ilości cukru i sporo kalorii. Jako zamienniki możemy samodzielnie przygotowywać zdrowe słodkości na bazie niskokalorycznych cukrów jak np. ksylitol. Nie zapominajmy również o warzywnych lub owocowych koktajlach na odchudzanie. Stanowią one świetne źródło witamin i składników odżywczych. Możemy je przyrządzać na bazie mleka, jogurtów czy kefiru albo z użyciem mleka roślinnego.