Od czego zacząć odchudzanie? 4 wskazówki, które pomogą w walce z nadprogramowymi kilogramami

Od czego zacząć odchudzanie? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Nie ma idealnej recepty na zgubienie kilogramów. Każdy organizm jest inny. Istnieje jednak kilka podstawowych zasad, których przestrzeganie pomoże nam w zrzuceniu wagi.

Powodów do zbicia wagi jest wiele, a w internecie znajdziemy wiele diet, lecz nie wszystkie są bezpieczne. Podpowiadamy, od czego zacząć odchudzanie, aby zrobić to z głową i sobie nie zaszkodzić.

Pamiętajmy, że wszystkie diety, na jakie się zdecydujemy, powinniśmy skonsultować z lekarzem. Po wykonaniu badań lekarz oceni, czy konkretna dieta jest dla nas odpowiednia.

Zobacz wideo Ewa Chodakowska rusza z nową misją. Będzie odchudzać dzieci. "Jest problem"

Roksana WęgielRoksana Węgiel eksponuje nogi w mini sukience. "Ideał"

Od czego zacząć odchudzanie? Ustal realne cele, a unikniesz frustracji i niezadowolenia

Często chcemy, aby waga spadała szybko i czujemy zdenerwowanie, gdy nie widzimy wyraźnych efektów. Pamiętajmy więc, że szybkie pozbywanie się kilogramów grozi efektem jo-jo. Odchudzanie 1 kg na tydzień jest najzdrowsze dla naszego organizmu. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Nie rzucaj się na głęboką wodę. Wprowadzaj zmiany powoli

Jak zacząć odchudzanie? Na pewno nie wolno wprowadzać drastycznych głodówek czy gwałtownie obcinać kalorii, jakie spożywamy w ciągu dnia. Małe zmiany są kluczem do sukcesu. W innym wypadku szybko porzucimy dietę, a w najgorszym razie rzucimy się na jedzenie. Postawmy na stopniową zmianę nawyków żywieniowych.

Jennifer Lopez ma 53 lata i nigdy nie wyglądała lepiej. Co za zdjęcia! Odważnie (zdjęcie ilustracyjne)Jennifer Lopez ma 53 lata i nigdy nie wyglądała lepiej. Co za zdjęcia! Odważnie

Dobierz odpowiednią dietę. Top 3 najzdrowszych diet

Nie istnieją diety-cud, a zdrowy proces odchudzania zazwyczaj przebiega wolno. Powodzenie zależy od odpowiednio dobranej diety. Jadłospis warto skonsultować z dietetykiem, który pomoże nam dobrać kaloryczność posiłków.

Istnieje wiele rodzajów diet. Listę najzdrowszych opublikował amerykański miesięcznik "U.S. News & World Report". Na pierwszym miejscu uplasowała się dieta śródziemnomorska. Najważniejsze w tym modelu diety są warzywa, owoce, nasiona i produkty pełnoziarniste. Drugie miejsce w rankingu zajęła dieta DASH (opiera się niskotłuszczowym nabiale, warzywach i owocach) i fleksitariańska (spożywane produkty są pochodzenia roślinnego), na trzecim zaś dieta MIND polegająca na wykluczeniu czerwonego mięsa, żółtych serów, ciast, słodyczy i smażonych produktów.

Słodycze potrafią zgubić. Postaw na zdrowe koktajle

Rezygnacja ze słodyczy bywa dla wielu osób prawdziwym wyzwaniem. Niestety w procesie odchudzania nie powinniśmy spożywać słodkich przekąsek w dużych ilościach. Zawierają one ogromne ilości cukru i sporo kalorii. Jako zamienniki możemy samodzielnie przygotowywać zdrowe słodkości na bazie niskokalorycznych cukrów jak np. ksylitol. Nie zapominajmy również o warzywnych lub owocowych koktajlach na odchudzanie. Stanowią one świetne źródło witamin i składników odżywczych. Możemy je przyrządzać na bazie mleka, jogurtów czy kefiru albo z użyciem mleka roślinnego.

Więcej o: