Natrzyj tym liście monstery, a nie pożałujesz. Od razu zobaczysz różnicę

Monstera od kilku lat jest niekwestionowaną królową roślin ozdobnych. Jej charakterystyczne "dziurawe" liście upiększą każde wnętrze. Jak właściwie o nie zadbać? Do odpowiedniej pielęgnacji przyda ci się produkt z kuchennej szafki.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Monstera to bez dwóch zdań jedna z najbardziej oryginalnych roślin ozdobnych. Pnącza wyróżniają się na tle innych swoimi liśćmi, w których główną rolę odgrywają spore dziury. To właśnie te puste przestrzenie nadają jej nietypowego wyglądu. Jak właściwie o nie zadbać? Jest na to sprawdzony sposób.

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Natrzyj liście rośliny tym produktem, a nie pożałujesz. Od razu nabiorą blasku

Prawie każdy entuzjasta hodowania roślin ma w swojej kolekcji co najmniej jedną monsterę. Oryginalna roślina wpasuje się do każdego wystroju, a jej liście jeszcze go upiększą. Warto jednak wiedzieć, co zrobić, aby prezentowały się jeszcze lepiej. Jak zadbać o to, aby pnącza nabrały blasku? Wystarczy sięgnąć po produkt, z którego zwykle korzystamy w kuchni. Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale oliwa z oliwek to świetny domowy nabłyszczacz.

Nanieś kilka kropli tłustego płynu na ściereczkę, po czym przetrzyj nią liście rośliny. Pamiętaj, aby robić to delikatnie, bo mocniejsze pociągnięcia czyścika mogą uszkodzić pnącze. Ten trik nie tylko nabłyszczy monsterę, ale także uchroni ją przed osadzaniem się kurzu. Nalot, który często pokrywa liście ma zły wpływ na ich rozwój.

Jak zadbać o monsterę? Pamiętaj o tych zasadach

Najważniejszym punktem w pielęgnacji monstery, jest jej przesadzanie. Nie zapomnij o tym, aby raz do roku, najlepiej na wiosnę, przenieść ją do większej doniczki. W ten sposób pozwolisz roślinie na regularny wzrost. Pnącze preferuje temperaturę pokojową i dobrze rozwija się w lekko zacienionych miejscach. Zbyt mocne działanie promieni słonecznych może sparzyć liście, przez co zaczną się odbarwiać. Przypilnuj, aby monstera nie stała w przeciągu. Wahania temperatury mogą sprawić, że na roślinie pojawią się brunatne plamy. Latem podlewaj ją co najmniej raz w tygodniu, a zimą co 12-14 dni.

Więcej o: