Rozpuść w wodzie i spryskaj krzewy. Ćmy bukszpanowe same pospadają z gałęzi

Ćma bukszpanowa jest groźnym szkodnikiem. W trosce o zdrowie bukszpanu warto jak najszybciej się jej pozbyć. Na szczęście w walce z insektami pomogą sprawdzone, domowe metody. Dzięki nim szybko zapomnisz o problemie, a roślina wciąż będzie zachwycać wyglądem.

Żarłoczne i szybko rozmnażające się larwy ćmy bukszpanowej mogą doprowadzić do całkowitego zniszczenia bukszpanu. Zauważenie problemu szkodników to czas, by podjąć odpowiednie działania w celu ochrony rośliny. Na szczęście istnieje prosty i niezawodny oprysk, który wykorzystywały już nasze babcie. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Jak wygląda ćma bukszpanowa? Dorosłe osobniki nie szkodzą roślinom

Ćma bukszpanowa jest jedną z największych ciem w Europie. Do Polski przybyła najprawdopodobniej z Azji. Pierwszy raz zaobserwowano ją w 2012 r., jednak od tamtej pory pojawia się coraz częściej. Owady charakteryzują się szaro-brązowym kolorem i białymi plamkami. Ich jaja są trudne do zauważenia, ponieważ samice zazwyczaj składają je pod spodem liści roślin. Choć dorosłe motyle nie szkodzą, larwy są bardzo żarłoczne, co czyni je destrukcyjnymi dla liści bukszpanu.

ShakiraShakira na zdjęciu sprzed 30 lat. To naprawdę ona? Co za włosy! "O rany!"

Jak skutecznie zwalczyć ćmę bukszpanową? Rozpuść w wodzie i rozpyl na liściach, a szkodniki szybko znikną

W zwalczaniu ćmy bukszpanowej sprawdzi się naturalny oprysk z wody i szarego mydła. Mydło dzięki odpowiednim właściwościom zadziała owadobójczo. Okazuje się, że przygotowanie roztworu jest banalnie łatwe.

  1. Zetrzyj na tarce o grubych oczkach 3/4 kostki szarego mydła i rozpuść je w 5 l ciepłej wody. Ważne, by woda była miękka (twarda może zaszkodzić roślinom). Z tego względu dobrym pomysłem jest wykorzystanie deszczówki.
  2. Wymieszaj dokładnie roztwór i poczekaj, aż wystygnie.
  3. Przecedź substancję przez drobne sitko, by pozbyć się nierozpuszczonych kawałków mydła. W przeciwnym razie może dojść do poparzenia liści rośliny.
  4. Przelej płyn do butelki z atomizerem i spryskaj obficie bukszpan.

Oprysk z mydła sprawdzi się również na mszyce, przędziorki i wełnowce.

sprzątanie szafek/moleDodaj do wody i przetrzyj szafki. Od razu zobaczysz efekty. Mole znikną

Więcej o: