Toksyczna rodzina. Jak ją rozpoznać? Cztery znaki, które powinny zwrócić naszą uwagę

W toksycznej rodzinie nie zawsze występuje problem alkoholowy lub przemoc. Taka rodzina może nie pokazywać żadnych alarmujących sygnałów, dlatego osoby z zewnątrz mogą nie dostrzegać, że coś się dzieje.

Czym jest toksyczna rodzina? Najczęściej wiąże się z przemocą lub nadużywaniem alkoholu. Jednak nie zawsze tak jest. Toksyczna rodzina to taka, gdzie występują szkodliwe dla dziecka zachowania. Przybliżamy cztery cechy, po których można ją rozpoznać.

Zobacz wideo Oczyszczanie nosa noworodka. Położna radzi, jak najlepiej to zrobić

Brak poszanowania dla indywidualizmu. Rodzic decyduje o wszystkim

W przypadku toksycznej rodziny rodzice nie pozwalają dziecku na dokonywanie własnych wyborów. Narzucają swoją wolę i zachowania, które im odpowiadają. Dziecko dorastające w takiej rodzinie często w późniejszym życiu ma problem z podejmowaniem decyzji.

Kontrola. Dziecko powinno mieć własną przestrzeń

Przesadna kontrola ma zły wpływ na wychowanie młodego człowieka. Rodzic nie powinien kontrolować dziecka w każdym aspekcie jego życia. Powinno ono mieć możliwość np. wybrania ubrania na dany dzień czy zabawki w sklepie. W innym wypadku dziecko czuje się osaczone. W przyszłości może wyrosnąć na człowieka, który będzie oczekiwał, że inni będą go wyręczać w niektórych zadaniach.

Brak granic. Kiedy dziecku pozwalamy na wszystko

Dziecko powinno mieć ustalone sztywne granice i zasady, których powinno przestrzegać. Nie wolno pozwalać mu na wszystko, czego zapragnie. Mały człowiek dorastający w takiej rodzinie nie będzie miał poczucia obowiązku.

 Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Brak szczerości. O problemach należy rozmawiać

Z dzieckiem powinniśmy poruszać wiele trudnych tematów – tłumaczyć mu i odpowiadać na pytania, które go interesują. Brak rozmów świadczy o zaniedbaniu. Toksyczni rodzice nie rozmawiają ze swoimi dziećmi i zwyczajnie je zbywają.

Więcej o: