Jakie wymagania ma palma areka? To roślina łatwa w uprawie, ale trzeba przestrzegać jednej zasady

To prawdziwa królowa wśród roślin doniczkowych. Jest efektowna, bezpieczna dla zwierząt i dzieci, a przy tym raczej łatwa w uprawie. Jest jednak pewien warunek, którego trzeba przestrzegać, ażeby rosła bujnie.

Palma areka to roślina idealna dla osób dopiero zaczynających przygodę z uprawą roślin domowych. Najczęściej kupuje się ją już jako spory okaz, sięgający nawet 1,5 metra, a wtedy znacząco zmienia oblicze domu, wnosząc do niego nieco rajskiego klimatu. Jej piękne zielone pióropusze wymagają jednak zapewnienia odpowiednich warunków, inaczej szybko zbrzydną. 

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz również: CCC wyprzedaje kultowe botki za 50,98 zł!

Piękna roślina, która ma szczególne właściwości. Zadbaj o podłoże

Palma areka jest stosunkowo mało wymagająca, potrzebuje jednak regularnego podlewania. Ziemia w doniczce powinna być stale wilgotna. Dobrze znosi nadmiar wody w doniczce, choć lepiej do tego nie doprowadzać. Ponadto potrzebuje dużej ilości rozproszonego światła. Warto stosować specjalne nawozy do palm. Drobne liście palmy są nieco trudne w utrzymaniu, jeśli chodzi o osadzanie się kurzu. Od czasu do czasu możemy zafundować jej prysznic, a latem wystawić na balkon, gdy spadnie deszcz. Deszczówka bardzo dobrze wpływa na rozwój rośliny. Co ważne Areka jest zupełnie bezpieczna dla zwierząt i dzieci. Śmiało możemy ją wstawić do sypialni, ponieważ ma zdolność oczyszczania i nawilżania powietrza. Wymaga też specjalnej doniczki, wysokiej i podłużnej. 

Zobacz wideo Hodujesz w domu monsterę? Sprawdź, czy odpowiednio o nią dbasz

Palma Areka wymagania: kocha wilgotne powietrze. Zadbaj o nawilżanie

Areka niestety jest też podatna na szkodniki takie tarczniki, przędziorki i mączniaki, które pojawiają się, gdy powietrze jest zbyt suche, czyli szczególnie zimą, dlatego też wymaga również wysokiej wilgotności powietrza. Palma szybko komunikuje właścicielowi, że jest jej źle, po prostu zasychają jej końcówki, co wygląda nieestetycznie. Wiele osób stosuje ręczne zraszacze, jednak jest to rozwiązanie na chwilę, gdyż woda z liści szybko wyparowuje, a po tym łatwiej osiada na nich kurz i robią się zacieki. Najlepszym rozwiązaniem będzie nawilżacz powietrza lub umieszczenie rośliny na tacy wypełnionej keramzytem, lub kamykami i wodą. Wówczas wilgotność będzie stała i zapewni Arece optymalne warunki.

Więcej o: