Aspidistra-roślina, która przetrwa wszystko. Idealna dla zapominalskich i trudnych warunków

Zniesie cień, suszę i zimno. Ta wciąż mało znana roślina jest wyjątkowa wytrzymała, a przy tym naprawdę piękna. To świetny wybór dla osób, których mieszkania nie są zbyt nasłonecznione. Jak o nią zadbać?

Aspidistra to roślina pochodząca z Chin i Japonii, która wyróżnia się wyglądem liści. Nie bez powodu druga część jej nazwy brzmi: wyniosła. Są ciemnozielone, błyszczące, dosyć długie i idealnie wyprostowane. Osiągają nawet 60 cm długości. Co ciekawe wykorzystywane są również we florystyce, jako element bukietów. Potrafią wytrzymać naprawdę długo w wodzie. Ta „pancerna" zniesie naprawdę wiele zaniedbań, jednak warto poznać warunki, w których będzie czuła się najlepiej.

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz też: Ulubiona marka 50-tek wyprzedaje sukienki za bezcen!

Wytrzyma suszę, zimno, ale nie słońce. Najlepiej czuje się w cieniu

Aspidistra to jedna z nielicznych roślin domowych, która dobrze czuje się w cieniu. Jej środowisko naturalne to dosyć chłodne i ciemne lasy Chin, dlatego też jest bardzo odporna, jednak nie na intensywne słońce. Ulokowanie jej na południowym parapecie może skończyć się poparzeniem liści, dlatego najlepiej rośnie w pomieszczeniach o ograniczonym dostępie do światła. Może dobrze czuć się w łazience z niedużym oknem. Powinna mieć stale lekko wilgotne podłoże, ale wytrzyma też potencjalne przesuszenie. Warto pamiętać, że lepiej nawozić ją rzadziej niż inne rośliny, lub mniejszą dawką. Dobrze znosi suche powietrze, choć nie pogardzi zraszaniem. Warto pamiętać, że lepiej posadzić ją w dosyć ciasnej doniczce, dzięki czemu całą swoją energię włoży w wypuszczanie liści. 

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby.

Preferuje ciasne doniczki. To roślina idealna dla zapominalskich

Aspidistra jest odporna na wiele chorób i szkodników, jednak czasami może być narażona na choroby grzybowe, takie jak np. plamistość liści. Wówczas ważne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci, bo być może zdecydowanie przerosło możliwości obronne rośliny. Aspidistra rośnie powoli, dlatego rzadko trzeba ją przesadzać. Jest to roślina idealna dla osób, które nie mają dużo wiedzy ani czasu na dbanie o nią, a jednocześnie chcą mieć odrobinę lasu w domu.

Więcej o: