Dlaczego psy liżą właścicieli? Próbują nam coś przekazać. Sprawdzamy, co oznaczają psie całusy

Psy liżą człowieka po rękach, nogach i twarzy. Dlaczego to robią? Co oznacza, gdy pie wylizuje swojego właściciela? Okazuje się, że poprzez takie zachowanie psy próbują nam coś przekazać.

Wszyscy posiadacze psów znają to uczucie, gdy mokry psi język ląduje na skórze. Niektórzy tego nie lubią, inni zaś dają się lizać psu po twarzy i rękach. Poprzez takie zachowanie zwierzę próbuje się z nami skomunikować.

Psy uczą się lizania od matek. Język jest formą komunikacji

Lizanie jest dla psa tak naturalne, jak oddychanie. Już jako szczenięta doświadczają języka swojej matki, która w ten sposób je czyści i masuje brzuszki po jedzeniu. Takie zachowania wytwarzają więzi. Szczenięta naśladują matkę. Kiedy dorosną, to zachowanie nie zanika. Pies odbiera świat poprzez zmysły: wzrok, słuch, węch i dotyk. Używanie języka jest formą psiej mowy ciała. Gdy pies się oblizuje, nie zawsze oznacza to, że jest głodny. Uległa postawa w połączeniu z omiataniem pyszczka językiem jest postawą uspokajającą. Pies komunikuje, że potrzebuje więcej przestrzeni, ponieważ jest zestresowany.

 Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dlaczego psy liżą właścicieli? To wyraz głębokiej więzi 

Lizanie po twarzy często oznacza u psów miłość. Zwierzę nie zachowuje się tak w stosunku do każdej napotkanej osoby. Taki sposób komunikacji zarezerwowany jest tylko dla najbliższych. To dowód przywiązania i głębokiej więzi.

Kiedy wracamy do domu, psy często doskakują do nas i usiłują nas polizać. Dlaczego? Wynika to z pierwotnych zachowań, jakie nadal drzemią w naszych pupilach. Gdy wilcza matka wracała z polowania, młode lizały ją po pysku. Psy za pomocą języka usiłują się o nas czegoś dowiedzieć - gdzie byliśmy i z kim rozmawialiśmy. 

Psy liżą również samych siebie. Kiedy słyszysz wieczorne lub poranne mlaskanie, oznacza to, że pies właśnie rozpoczął toaletę. Wylizywanie sierści i łap to całkowicie normalne zachowanie, o ile nie towarzyszy temu drapanie i gryzienie się.

Więcej o: