Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Jak co roku wiele z nas analizuje kalendarz i z uwagą szuka świąt, które wypadają w środku tygodnia. Wtedy wzięcie dodatkowego jednego dnia lub dwóch może dać nam cztery, a nawet pięć dni nieprzerwanego odpoczynku. W teorii wygląda to bardzo kusząco, lecz w rzeczywistości na taki plan musi się również zgodzić nasz przełożony.
Zobacz wideo
Czy skorzystać z wakacji kredytowych i jak mądrze je wykorzystać? [Co tak drogo? #5]
Święta 2023: wolne od pracy i długie weekendy. Jak wygląda kalendarz w tym roku?
W 2023 Nowy Rok wypadał w niedzielę, a jak wiadomo za święto przypadające w ten dzień, w odróżnieniu od soboty pracodawcy nie muszą oddawać wolnego w innym dniu. Święto Trzech Króli (6 stycznia) korzystnie wypadło w kalendarzu w piątek, więc mogliśmy się cieszyć z dłuższego weekendu.
Niestety w kolejnych miesiącach, w lutym i marcu nie możemy liczyć, na dni ustawowo wolne od pracy. 2023 rok przyniesie ich w sumie 13. Niestety cztery z nich przypadają w weekendy, więc dla większości pracujących nie wiążą się z dodatkowym dniem wolnym. W tym roku będzie to jeszcze:
- 9 kwietnia (niedziela) - pierwszy dzień Wielkiej Nocy
- 10 kwietnia (poniedziałek) - drugi dzień Wielkiej Nocy
- 1 maja (poniedziałek) - święto państwowe
- 3 maja (środa) - święto państwowe Konstytucji 3 Maja
- 28 maja (niedziela) - Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
- 8 czerwca (czwartek) - Boże Ciało
- 15 sierpnia (wtorek) - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
- 1 listopada (środa) - Wszystkich Świętych
- 11 listopada (sobota) - Narodowe Święto Niepodległości
- 25 grudnia (poniedziałek) - pierwszy dzień Bożego Narodzenia
- 26 grudnia (wtorek) - drugi dzień Bożego Narodzenia
Narodowe Święto Niepodległości wypada w sobotę 11 listopada, więc pracownikom przysługuje dodatkowy do wykorzystania dzień wolny.
Dni ustawowo wolne od pracy 2023. Kiedy najlepiej wziąć urlop, żeby mieć jak najwięcej wolnego?
Choć kalendarz ze świętami i dniami ustawowo wolnymi od pracy w 2023 roku nie układa się zbyt korzystnie, nie oznacza to, że kosztem 2 lub 3 dni urlopu nie będziemy mogli się cieszyć odpoczynkiem nawet przez cały tydzień.
- 29 kwietnia - 3 maja (sobota - środa) - na Majówkę wystarczy wziąć dodatkowo jeden dzień wolnego, czyli 2 maja i cieszyć się 5 dniami urlopu. Ewentualnie można również wziąć wolne 4 i 5 maja, wtedy nasz wypoczynek będzie trwał w sumie aż 9 dni.
- 8 - 11 czerwca (czwartek - niedziela) - jeden dzień urlopu wzięty w piątek po Bożym Ciele pozwoli na czterodniowy weekend.
- 12 - 15 sierpnia (sobota - wtorek) - weź jeden dzień wolnego, czyli w poniedziałek, 14 sierpnia, aby cieszyć się dłuższym, czterodniowym weekendem.
- 1 - 5 listopada (środa - niedziela) - wystarczy, że wykorzystasz urlop 2 i 3 listopada, a będziesz korzystać z 5 dni urlopu.
- 23 grudnia - 1 stycznia (sobota - poniedziałek) - tylko trzy dni urlopu, wzięte w dniach 27-29 grudnia, a zafundujesz sobie aż 10 dni urlopu.