Zasiłek pogrzebowy 2023. Od 11 lat wypłaty wynoszą tyle samo. Czy jest szansa na podwyżki?

Polska Izba Branży Pogrzebowej apeluje o podwyższenie zasiłku pogrzebowego. Czy jest szansa, że w 2023 roku wypłaty będą wyższe? Planowane są również modyfikacje, które mają na celu uregulować tzw. prawo pośmiertne.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zasiłek pogrzebowy wynosi obecnie 4 tys. złotych. Ta kwota nie zmienia się od 11 lat. Z tego powodu, jak donosi Rzeczpospolita, Polska Izba Branży Pogrzebowej nawołuje do podniesienia świadczenia

Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

Zasiłek pogrzebowy 2023. Związkowcy chcą wzrostu kwoty świadczenia

Zasiłek pogrzebowy to jednorazowa zapomoga wypłacana na potrzeby poniesienia kosztów w związku z organizacją pogrzebu. 4000 zł bez względu na poniesione koszty może otrzymać osoby z rodziny zmarłego. Natomiast osoby spoza rodziny lub instytucje otrzymają kwotę równą faktycznie poniesionym wydatkom na pogrzeb, ale nie wyższą niż 4000 zł.

Członkowie Polskiej Izby Branży Pogrzebowej chcą, aby ta kwota wzrosła do 8 tys. zł. Czy są na to szanse? Jak podaje Izabela Trojanowska z departamentu zasiłków ZUS, zmiana kwoty o choćby 500 złotych równałaby się z kosztami rzędu 200 milionów złotych. Jednak według nieoficjalnych informacji, o czym wspomina portal Rzeczpospolita, rządzący rozważają podniesienie zasiłku pogrzebowego do 4500-5000 zł. 

Zmiany w prawie pośmiertnym. Jakich sfer będą dotyczyć?

Rzekome zmiany planowane przez rząd miałyby wejść w życie już w czerwcu tego roku i obejmować by miały m.in. stanowisko koronera. Jest to lekarz, którego głównym zadaniem ma być stwierdzanie zgonu, przy nagłej i niespodziewanej śmierci. - Nowa instytucja ma służyć przede wszystkim rozwiązywaniu sytuacji, kiedy zgon nastąpi w miejscu publicznym, a na lekarza, który mógłby to stwierdzić czeka się wiele godzin - przyznał Wojciech Labuda, pełnomocnik premiera. Projekt ma także doprecyzować kwestie prawne dotyczące usuwania grobów, elektronicznej kart zgonu i urodzenia.

Więcej o: