Czy należy prać nowe ubrania przed założeniem? Odpowiedź może być zaskakująca

Większość z nas sądzi, że skoro w sklepie kupujemy nową, nieużywaną odzież, to od razu nadaje się do założenia. Niestety, takie podejście może skończyć się podrażnieniami lub wysypką. Wyjaśniamy, dlaczego warto wyprać ubrania przed pierwszym użyciem.

Kupiłaś nową sukienkę, która spodobała ci się tak bardzo, że od razu w nią skoczyłaś? Nic dziwnego, każdy lubi od czasu do czasu sprawić sobie zakupową przyjemność. Niestety, wiele osób nie wie, że takie zachowanie może spowodować reakcję alergiczną lub podrażnienia skóry. Niezależnie od tego, czy kupujesz bluzkę, czy bieliznę, przed pierwszym założeniem na dłużej powinnaś ją wyprać. Dlaczego?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak szybko usunąć plamę z czerwonego wina?

Dlaczego powinniśmy prać ubrania przed założeniem? Powodów jest kilka

Producenci dbają, by nowe ubrania bez uszczerbku dotarły do sklepów i zawsze prezentowały się nienagannie. Dzięki chemicznym środkom wykończeniowym, takim jak formaldehyd czy mocznik, tkaniny się nie marszczą, a ich struktura jest zdecydowanie lepsza. Niestety, produkty te często podrażniają i wywołują reakcje alergiczne. Szczególnie narażone są na nie osoby z wrażliwą skórą oraz dzieci. Jeśli to cię nie przekonuje do prania przed pierwszym użyciem, warto wiedzieć, że z jego pomocą pozbędziesz się także nadmiaru zbędnego barwnika. Gdy ominiesz ten krok, możesz przenieść go na skórę lub inne ubrania. Ostatnim powodem jest fakt, że nigdy nie wiesz, kto mierzył odzież przed tobą i jakim był stanie. Nie tylko ubrania dobrze prać po zakupie. Dotyczy to także ręczników czy pościeli.

Jak najlepiej prać nowe ubrania? Zwróć uwagę na ich kolor

W przypadku odzieży pierwsze pranie nie różni się niczym szczególnym od pozostałych. Najważniejsze jest, abyś zastosował się do wskazówek producenta. Na metce znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące tego, w jakiej temperaturze czy na jakim programie prać zakupione ubrania. Zadbaj jedynie o to, by odpowiednio posegregować je kolorami. W przypadku wyjątkowo farbujących ubrań konieczne może być kilkukrotne powtórzenie prania. 

Więcej o: