Obliczył, ile kosztuje godzina oglądania telewizji. Kwota zaskakuje

Rachunki za energię mogą w tym roku przyprawić o zawroty głowy. Na co wydajemy najwięcej pieniędzy? TikToker pod nickiem czytosieoplaca sprawdził, ile kosztuje godzina oglądania telewizji. Wynik, jaki uzyskał, zaskoczył wiele osób. Był zdecydowanie niższy, niż można się było spodziewać.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Na TikTokowym profilu Macieja Milanowskiego o nicku czytosieoplaca można znaleźć wiele ciekawych filmików związanych z wydatkami i oszczędzaniem. Dużą uwagę widzów zwrócił materiał, na którym influencer obliczył, ile kosztuje nas godzina oglądania telewizji. Wynik, jaki pokazał miernik, zaskoczył wszystkich.

Zobacz wideo Kupujesz nowy telewizor? Uważaj na triki sprzedawców i opinie w sieci

Ile kosztuje godzina używania telewizora? Zapłacisz mniej niż za kajzerkę

W swoim teście Maciej używał 65-calowego telewizora marki Samsung z technologią QLED. Wynik zużycia energii wskazywał mu miernik prądu, do którego podłączył zasilacz urządzenia. Po podpięciu wszystkich kabli TikToker włączył film i pozwolił sprzętowi działać przez pełną godzinie. Po tym czasie wskaźnik odczytał pobór mocy równy 0,1 kilowatogodzinie. Aby potwierdzić ten test, Milanowski włączył urządzenie na kolejne 60 minut. Na mierniku pokazał się ponownie ten sam wynik. 

Minęła kolejna godzina, kolejne 0,1 kWh. To oznacza, że 65-calowy telewizor na godzinę zużywa ok. 7,5 grosza.

Oznacza to, że oglądając telewizję trzy godziny dziennie, w ciągu miesiąca zapłacimy tylko kilka złotych. Warto mieć jednak na uwadze, że influencer obliczał kwoty za zużycie energii, podpierając się stawkami z listopada zeszłego roku. Należy także pamiętać, że wynik uzależniony jest od konkretnego telewizora. Nawet w przypadku różnych urządzeń z technologią QLED, pobór mocy może się znacznie różnić.

"Wszystko takie tanie? To skąd te rachunki?" - Fani nie byli w stanie uwierzyć w tak niskie opłaty

Pod filmikiem czytosieoplaca można znaleźć wiele zdziwionych komentarzy.

Ja już nie wiem co u nas tyle prądu pożera
Wszystko zużywa grosze a rachunek kosmos
Wszystko takie tanie? To skąd te rachunki?

Fani zauważyli też pewne nieścisłości w teście Macieja. 

Tutaj robisz małe oszustwo, też biegałam z miernikiem. Telewizor dużo prądu pożera w zależności od ustawień jasności

Inne ustawienia, takie jak choćby tryb HDR mogą również zwiększyć pobór mocy urządzenia. Okazuje się, że rachunki za energię składają się z dwóch elementów: jej rzeczywistego zużycia i opłat dystrybucyjnych. - Warto pamiętać, że płacąc za prąd, ponosimy koszty nie tylko jego wyprodukowania i dostarczenia. Składamy się również na utrzymanie i rozbudowę sieci energetycznych, a także utrzymanie w systemie rezerwy mocy, a przede wszystkim na transformację energetyczną - wspominał Włodzimierz Cupryszak, ekspert ds. regulacji w Polskim Komitecie Energii Elektrycznej.

Więcej o: