Decluttering, czyli nowy trend w organizacji szafy i nie tylko. Wystarczą 4 proste kroki

Zagracona i przepełniona szafa przytłacza i często sprawia, że rzeczy zaczynają "wylewać" się na całe pomieszczenie. Jak sobie z tym poradzić? Decluttering, czyli pozbycie się nieładu i nadmiaru rzeczy, to trend, który zyskuje na popularności.

Ubrania w złym rozmiarze, zniszczone torebki i buty, przeterminowane lub nieużywane kosmetyki - to rzeczy, które często zajmują miejsce w szafach czy na półkach. Zagracona przestrzeń utrudnia nie tylko znalezienie potrzebnych rzeczy, lecz także poruszanie czy przebywanie w pomieszczeniu. Nadmiar rzeczy może przytłaczać i powodować niepotrzebny stres. Jak sobie z tym poradzić? Pomocny może okazać się decluttering, czyli... odgracanie i usuwanie zbędnych rzeczy czy przedmiotów z otoczenia. Ten trend zyskuje na popularności.

Zobacz wideo Ekspresowy sposób na składanie koszul w dwóch wersjach

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Decluttering, czyli jak posprzątać zagraconą przestrzeń. Co to właściwie oznacza?

Czym tak właściwie jest decluttering?

Decluttering to usługa polegająca na uporządkowaniu mieszkania, domu, garażu, biura itp. przez skłonienie klienta do pozbycia się gromadzonych przez lata niepotrzebnych rzeczy.

– czytamy na stronie Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego. Declutteringiem zajmują się specjalistyczne firmy, ale nie tylko. Uporządkowaniem przestrzeni możemy zająć się samodzielnie. Jak się za to zabrać?

Liście lauroweWrzuć do pralki liść laurowy. Dzięki temu uporasz się z pewnym problemem

Decluttering. Nowy trend w organizacji szafy

Uporządkowanie całego domu z nadmiaru rzeczy może przytłaczać. To dlatego na początek warto zacząć od konkretnych miejsc lub pojedynczych pomieszczeń jak szafa, łazienka czy kuchenne szafki. Wcześniej przygotuj listę miejsc, które wymagają uporządkowania, a decluttering przeprowadź w dzień wolny. To pomoże w organizacji i sprawi, że nie będziesz przytłoczona. Zastanawiasz się, jak uporządkować szafę i od czego zacząć? Niektórzy kierują się zasadą minimalizmu i ograniczają liczbę ubrań do minimum. Przede wszystkim warto jednak zastanowić się nad swoimi potrzebami i do tego dostosować ilość rzeczy. Decluttering przeprowadź w 4 krokach.

  1. Przygotuj trzy pudła lub podziel przestrzeń w pomieszczeniu na trzy części. Jedno na rzeczy, które zamierzasz zatrzymać, drugie na to, co możesz jeszcze sprzedać lub oddać oraz ostatnie na rzeczy, które nadają się już tylko do wyrzucenia.
  2. Opróżniaj po kolei szafę, szuflady i półki w komodzie. To początkowo może wydawać się przytłaczające, dlatego daj sobie czas.
  3. Podziel rzeczy zgodnie z zasadą dwóch sezonów, na letnie i zimowe. Te nienoszone od dwóch lat wyrzuć lub oddaj bądź sprzedaj. Ubrania w dobrym stanie możesz przekazać organizacjom charytatywnym, fundacjom czy po prostu bliskim i znajomym. Zniszczone i nienadające się do naprawy buty czy torebki wyrzuć.
  4. Rzeczy, które zdecydujesz się zatrzymać, poskładaj, porozwieszaj na wieszakach, posegreguj w pudełkach lub przy pomocy specjalnych organizerów. W szafie trzymaj rzeczy sezonowe, pozostałe przechowuj w pudełkach. Dzięki temu zyskasz więcej miejsca.

Poszła na siłownię w leginsachĆwiczyła na siłowni w leginsach. Tego się nie spodziewała

O czym pamiętać, by nie zagracić przestrzeni ponownie?

By nie doprowadzić ponownie do zagracenia szafy i piętrzenia się ubrań w całym pokoju, pamiętaj, by sprzątać na bieżąco. Składaj wyprane ubrania, a po prasowaniu od razu chowaj je do szafy. Zniszczone i nienadające się do naprawy rzeczy wyrzucaj od razu do odpowiednich pojemników. To, co możesz przerobić, staraj się wykorzystywać ponownie.

Więcej o: