500 plus na psa i kota? To możliwe! Oto, jakie warunki należy spełnić, by otrzymać dofinansowanie

500 plus na psa i kota? Choć brzmi niewiarygodne, jest możliwe! Gminy oraz miasta rozpoczęły dofinansowanie zabiegów czworonogów. Właściciele mogą liczyć nawet na stuprocentowe pokrycie kosztów kastracji i czipowania, które sięgają do 500 zł. Co należy zrobić, aby skorzystać?

Przysłowiowe 500 plus na psa i kota, jest możliwe, choć w innej formie, niż mogłoby się zdawać. W wielu gminach oraz miastach ruszyły dofinansowania na zabiegi kastracji, sterylizacji oraz czipowanie, z których mogą skorzystać właściciele psów oraz kotów. Koszty takiego zabiegu wahają się od 100 do 500 zł, w zależności od placówki, rozmiarów i płci zwierzęcia, także dofinansowanie może być olbrzymim wsparciem. Co trzeba zrobić, by otrzymać 500 plus na psa lub kota?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ten wosk ochroni łapy twojego pupila przed solą. Teraz spacer zimą będzie przyjemnością!

Kto może liczyć na 500 plus na psa i kota? Urząd opłaci konkretne zabiegi

Głównym założeniem akcji jest walka z bezdomnością. Warto jednak wiedzieć, że zabieg kastracji nie tylko chroni przed niechcianą ciążą, ale także minimalizuje ryzyko licznych chorób, jak ropomacicze czy zapalenie listwy mlecznej, czy między innymi znaczenia przez kocury. Nie można również zapomnieć, że razie zaginięcia zwierzęcia czip zwiększa szansę na jego odnalezienie, dlatego warto skorzystać z okazji. Gminy oraz miasta mają pokrywać nawet 100 proc. kosztów związanych z zabiegami, a w niektórych miejscowościach można liczyć na wykastrowanie więcej, niż jednego zwierzęcia. W wielu przypadkach zabiegi przeprowadzane są jedynie w konkretnych gabinetach, dlatego warto zorientować się lokalnie. Co należy zrobić, aby otrzymać dofinansowanie?

500 plus na psa i kota. Jakie warunki należy spełnić?

W zależności od konkretnego urzędu warunki, jakie muszą spełnić właściciele oraz zwierzęta mogą się między sobą różnić. Najczęściej, aby móc skorzystać z dofinansowania, właściciel powinien:

  • posiadać dowód poświadczający zamieszkanie danego obszaru
  • przedstawić dokumenty, że odprowadza podatki w danym mieście bądź gminie,
  • mieć status studenta lokalnej uczelni.

Jeśli chodzi o czworonogi — zazwyczaj muszą mieć ukończone pół roku oraz nie mieć przeciwwskazań do znieczulenia ogólnego.

Akcja potrwa od listopada 2023 roku lub do wyczerpania środków finansowych. Warto się pospieszyć, ponieważ zapotrzebowanie na tego typu pomoc jest ogromne, o czym świadczą m.in. pękające w szwach fundacje.

Więcej o: