Co z emeryturami stażowymi? Jest szansa na wcześniejsze emerytury? Premier odpowiedział

Emerytury stażowe to temat, który powraca od kilku lat. Choć są ważne dla związkowców z "Solidarności", projekty utknęły w Sejmie na wiele miesięcy. Jakiś czas temu premier zapewnił, że zajmuje się nim specjalna komisja. Co z emeryturami stażowymi?

W 2021 roku do Sejmu zostały skierowane dwa projekty dot. emerytur stażowych. Jeden złożony przez "Solidarność", który jest już po pierwszym czytaniu, a drugi prezydenta Andrzeja Dudy. Od grudnia 2021 temat emerytur stażowych wraca regularnie, ale bynajmniej nie w Sejmie, oba projekty utknęły bowiem w komisjach. 

Zobacz wideo 13. i 14 emerytura powinna zostać utrzymana? Pytamy posłankę Hennig-Kloskę

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Emerytury stażowe 2023. Najnowsze informacje dotyczące projektu

Emerytury stażowe powracają od 2021 roku. Projekt obywatelski przygotowany przez "Solidarność" zakłada, że na emeryturę mogą przejść osoby, które mają odpowiedni staż pracy, tj. 35 lat w przypadku kobiet i 40 lat w przypadku mężczyzn. W dotyczącym emerytur stażowych projekcie złożonym przez prezydenta wskazano z kolei odpowiednio 39 lat i 44 lata okresu składkowego i nieskładkowego, a więc sam okres stażu pracy wyliczano by inaczej. Zgodnie z projektem przygotowanym przez prezydenta Andrzeja Dudę, prawo do emerytury stażowej przysługiwałoby wtedy, gdy zgromadzony kapitał zapewniłby co najmniej świadczenie w wysokości najniższej emerytury. To zasadnicze różnice pomiędzy tymi dwoma projektami.

Dzięki emeryturom stażowym świadczenie będzie przysługiwało osobom, które nie osiągnęły wieku emerytalnego, ale przepracowały odpowiednią liczbę lat. – Na emerytury stażowe czeka grupa pracowników głównie z przemysłu ciężkiego, którzy dobrze zarabiają i odłożyli kapitał emerytalny wyższy niż przeciętni Polacy. Ciężko na ten kapitał pracowali i powinni mieć wybór: pracować dłużej, czy skorzystać z niego nieco wcześniej – tłumaczył w rozmowie z "Super Expressem" Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ "Solidarność". – Niestety nasz projekt ustawy o emeryturach stażowych utknął w sejmowej komisji, a prezydencki projekt nie został nawet skierowany do pierwszego czytania. Jest to skandal i podważanie autorytetu prezydenta – dodał i stwierdził – Obawiam się, że przez emerytury stażowe mogą przegrać wybory.

Kraków - Kliny. Bloki wybudowane w ramach rządowego programu Mieszkania Plus Nowy podatek od mieszkań. Może wynieść nawet kilkadziesiąt tys. zł

Emerytury stażowe. Najnowsze wiadomości uspokoją wyborców i związkowców?

– Emerytury stażowe prowadziłyby do tego, że kobiety niewiele po pięćdziesiątce, a to są, jeśli nie dotknie kogoś jakaś choroba, panie w pełni sił. Z punktu widzenia kogoś takiego jak ja, a takich starszych panów też trzeba brać pod uwagę, to są po prostu młódki, dziewczęta – stwierdził w grudniu 2022 roku Jarosław Kaczyński podczas spotkania z wyborcami w Chojnicach. – Jeśli chodzi ogólnie o emerytury stażowe, to przykro nam, ale w tej chwili nas na to jeszcze nie stać – dodał. Jednocześnie prezes PiS podkreślił, że postulat ten znajdował się na liście postulatów "Solidarności" w trakcie porozumień sierpniowych, ale "to były inne czasy". Słowa Jarosława Kaczyńskiego wzbudziły niepokój w wyborcach, ale przede wszystkim w związkowcach.

Pod koniec grudnia 2022 roku premier Mateusz Morawiecki, zapytany o nie podczas konferencji prasowej, uspokoił zarówno wyborców, jak i związkowców i zapewnił, że projektem zajmie się specjalna komisja.  Zgodnie z obietnicą daną związkom zawodowym, daną Solidarności, powołaliśmy taką komisję pod kierunkiem pana ministra Marka Kuchcińskiego i wszystkie tematy, łącznie z emeryturami stażowymi, są na agendzie prac tej komisji – przyznał premier Morawiecki.

Emerytka (zdjęcie ilustracyjne) Emerytura po mężu. O ile wzrośnie w 2023 roku?

Więcej o: