Wiesz, skąd pochodzi i co oznacza twoje nazwisko? Teraz możesz znaleźć te informacje w kilka minut

Nie każdy wie, że sprawdzenie pochodzenia i znaczenia nazwiska można sprawdzić w prosty i szybki sposób, dzięki wyszukiwarce internetowej utworzonej przez Instytut Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk. Jak to zrobić? Wyjaśniamy.

Nazwiska zaczęto nadawać od XIV wieku rodom szlacheckim, aby łatwiej było odróżnić osoby posiadające to samo imię. Na szerszą skalę nazwiska rozpowszechniły się dopiero od XVIII wieku. Początkowo nadawano je od nazw miejscowości, nazwisk ojców lub wykonywanych zawodów.

Zobacz wideo Joanna Opozda zdecydowała się na dwuczłonowe nazwisko. "Nie dla męża"

Jak dawniej nadawano nazwiska? Kiedyś nosiła je tylko szlachta

Początkowo ludzie byli identyfikowani dzięki imionom. Dostrzeżono jednak, że nie jest to wystarczający sposób. Pierwsze nazwiska otrzymywali przedstawiciele szlachty, ponieważ brali oni udział w transakcjach handlowych, zabierali głos w sprawach politycznych i dziedziczyli ziemię. W sytuacjach, gdy w grę wchodziły pieniądze, potrzebna była bardziej szczegółowa identyfikacja. I właśnie z tego powodu to mieszczanie zaczęli otrzymywać nazwiska jako kolejna grupa społeczna.

W jaki sposób nadawano nazwiska? Jan mieszkający w miejscowości Dobrowola otrzymywał nazwisko Dobrowolski. Mówi się, że nazwiska zakończone na -ski i -cki to nazwiska szlacheckie. Początkowo rzeczywiście tak było, ale z czasem chłopi również tworzyli własne nazwiska w podobny sposób.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Sprawdź pochodzenie swojego nazwiska. Pomoże ci w tym Instytut Języka Polskiego Polskiej

Aby sprawdzić, skąd pochodzi nasze nazwisko, wystarczy wejść na stronę nazwiska.jip.pan.pl i wpisać w białym polu frazę. Kiedy otrzymasz wyniki, kliknij lupkę. Zobaczysz szczegóły, między innymi to, ile osób nosi twoje nazwisko, rozmieszczenie geograficzne w Polsce, historię, a nawet występowanie w literaturze.

Więcej o: