Jak dbać o fiołka afrykańskiego? Ten popularny błąd szybko go zniszczy

Ta nieduża, ale urocza roślinka ma niewielkie wymagania, jednak ma też jeden poważny warunek, o którym nie każdy wie. Pod tym względem różni się od innych roślin doniczkowych.

Mało jest roślin doniczkowych, które kwitną, a już na pewno zimą. Pięknym wyjątkiem jest fiołek afrykański. Ta malutka roślina wręcz cieszy oko ślicznymi kwiatami, które zdecydowanie dodają wnętrzu sporo uroku, a nawet optymizmu podczas zimy. Warto dodać, że fiołek afrykański kwitnie w zasadzie przez cały rok, choć najintensywniej na przełomie lata i jesieni. 

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz też: najgorętsze modowe trendy na Avanti24.pl

Czego do szczęścia potrzebuje fiołek afrykański? Tak naprawdę niewiele

Odpowiednio „wypielęgnowany" fiołek afrykański czasami ma więcej kwiatów niż liści! Nie przekracza 20 cm wysokości i ma mało rozbudowany system korzeniowy, dlatego nie potrzebuje głębokiej doniczki. Na ogół jego kwiaty są białe, różowe lub fioletowe, a ich średnica nie przekracza 2 cm. Co ciekawe fiołka bardzo łatwo rozmnożyć, wystarczy ukorzenić w ziemi pojedynczy listek, choć powinien być on nieco większy. Po dwóch miesiącach powinien wypuścić nowe listki. Lubi stanowiska półcieniste, dlatego nie powinniśmy go trzymać bezpośrednio na parapecie, a już na pewno nie na południowym. Ważną czynnością jest wycinanie przekwitłych kwiatów, a także umiarkowane podlewanie. Fiołek afrykański jak nazwa wskazuje, pochodzi z Afryki, dlatego też lepiej znosi brak wody niż przelanie. Możemy go nawozić nawozem do roślin kwasolubnych. 

Zobacz też: Trendy 2023: ubrania w tych kolorach są intrygujące 

Zobacz wideo Hodujesz w domu monsterę? Sprawdź, czy odpowiednio o nią dbasz

Nie zraszać! Fiołek fatalnie znosi spryskiwanie

Fiołek afrykański świetnie czuje się w wilgotnym powietrzu, jednak zanim weźmiemy spryskiwacze do ręki, warto dowiedzieć się, co to oznacza w praktyce. Fiołki fatalnie znoszą zraszanie, kwiaty więdną, a nawet gniją, tak samo liście. Najlepiej jest wyposażyć się w nawilżacz powietrza lub postawić fiołka na podstawce wypełnioną wodą i keramzytem. Parująca woda stale podwyższa wilgotność powietrza. Ponadto warto zadbać o usuwanie kurzu z liści, ale trzeba to zrobić za pomocą dużego pędzelka. Włochate listki fiołka zdecydowanie wolą taką metodę. 

Więcej o: