Kiedy 13. emerytura 2023? Czy będzie przed świętami? Szykują się rekordowe wypłaty

Coraz więcej emocji budzi waloryzacja emerytur 2023, która zgodnie z prognozami ma być rekordowa. To zaś przełoży się nie tylko na świadczenia, ale też dodatki dla seniorów. Wyższa będzie m.in. 13. emerytura 2023. Kiedy wypłata? Podpowiadamy.

Trzynastka to świadczenie, które trafia od 2019 roku do wszystkich emerytów i rencistów, niezależnie od dochodów. W tym roku również nastąpią wypłaty, ale będą one znacznie wyższe. Według prognoz waloryzacja może być w 2023 roku rekordowa, co przełoży się na wysokość dodatku

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Morawiecki atakuje opozycję: Tusk Polakom kazał tyrać do 67. roku życia

Waloryzacja emerytury 2023. Ile procent wyniesie? Waloryzacja emerytury 2023. Ile procent wyniesie i kto najwięcej zyska?

13. emerytura 2023. Dla kogo zostanie wypłacona? Jest jeden warunek

Co prawda dochody nie są brane pod uwagę podczas wypłaty świadczenia, ale jest inny istotny warunek. Pieniądze trafią bowiem tylko do seniorów, którzy do 31 marca 2023 roku będą uprawnieni do jednego z poniższych świadczeń (przy czym nie może być ono zawieszone):

  • emerytury,
  • renty z tytułu niezdolności do pracy,
  • renty szkoleniowej,
  • renty socjalnej,
  • renty rodzinnej,
  • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego,
  • świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych,
  • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
  • świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.

200 zł do emerytury, ale nie dla każdego. Wiemy, komu przysługuje dodatek. Nie wypłaci go ZUS Te seniorki mogą liczyć nawet na 1300 zł do emerytury. Wystarczy złożyć wniosek

Kiedy trzynasta emerytura 2023? Ile wyniesie dodatek? Waloryzacja wpłynie na wysokość świadczenia

Zgodnie z ustawą ZUS trzynastki wypłaca emerytom i rencistom wraz z ich kwietniowymi świadczeniami. Wyjątkiem są osoby pobierające świadczenia i zasiłki przedemerytalne, które otrzymają dodatek w maju. To oznacza zaś, że część seniorów otrzyma pieniądze po świętach wielkanocnych. Wypadają one bowiem 9 kwietnia. ZUS natomiast wypłaca emeryturę: 1., 5., 6., 10., 15., 20. i 25. dnia każdego miesiąca. Przy czym, jeśli termin wypłat wypada w dzień wolny, to są one realizowane wcześniej. Zatem z uwagi na fakt, że 10 kwietnia 2023 to Poniedziałek Wielkanocny, na konta seniorów otrzymujących w tym dniu przelewy, trzynastka wraz ze świadczeniem powinna wpłynąć 7 kwietnia. 

Wysokość trzynastki odpowiada aktualnie obowiązującej minimalnej emeryturze. Ta zaś od 1 marca wzrośnie. Zgodnie z prognozami z 1217,98 zł netto do 1445,48 zł netto. 

Więcej o: