Trzynastka to świadczenie, które trafia od 2019 roku do wszystkich emerytów i rencistów, niezależnie od dochodów. W tym roku również nastąpią wypłaty, ale będą one znacznie wyższe. Według prognoz waloryzacja może być w 2023 roku rekordowa, co przełoży się na wysokość dodatku.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Co prawda dochody nie są brane pod uwagę podczas wypłaty świadczenia, ale jest inny istotny warunek. Pieniądze trafią bowiem tylko do seniorów, którzy do 31 marca 2023 roku będą uprawnieni do jednego z poniższych świadczeń (przy czym nie może być ono zawieszone):
Zgodnie z ustawą ZUS trzynastki wypłaca emerytom i rencistom wraz z ich kwietniowymi świadczeniami. Wyjątkiem są osoby pobierające świadczenia i zasiłki przedemerytalne, które otrzymają dodatek w maju. To oznacza zaś, że część seniorów otrzyma pieniądze po świętach wielkanocnych. Wypadają one bowiem 9 kwietnia. ZUS natomiast wypłaca emeryturę: 1., 5., 6., 10., 15., 20. i 25. dnia każdego miesiąca. Przy czym, jeśli termin wypłat wypada w dzień wolny, to są one realizowane wcześniej. Zatem z uwagi na fakt, że 10 kwietnia 2023 to Poniedziałek Wielkanocny, na konta seniorów otrzymujących w tym dniu przelewy, trzynastka wraz ze świadczeniem powinna wpłynąć 7 kwietnia.
Wysokość trzynastki odpowiada aktualnie obowiązującej minimalnej emeryturze. Ta zaś od 1 marca wzrośnie. Zgodnie z prognozami z 1217,98 zł netto do 1445,48 zł netto.