Ten prosty domowy nawóz sprawia, że zamiokulkas rośnie jak szalony. Wystarczą trzy łyżki

Nie trzeba biec do sklepu ogrodniczego po specjalistyczny nawóz, bo w szafce kuchennej masz coś, co sprawi, że zamiokulkas ekspresowo będzie wypuszczał piękne zdrowe liście. To ekologiczny i banalnie prosty sposób, który daje spektakularne efekty.

Zamiokulkas to jedna z najmniej wymagających roślin domowych, która jest w stanie przetrwać naprawdę wiele. Tym samym jest to też idealny wybór dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z roślinami doniczkowymi, a także tych, którzy często wyjeżdżają lub zwyczajnie nie mają czasu na doglądanie roślinki. Możemy go zostawić w spokoju, a wtedy będzie rósł w swoim wolnym tempie. Jednak jest pewien domowy sposób, który sprawi, że zamiokulkas wprost obsypie się nowymi listkami. 

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zamiokulkas nie lubi przeciągów i zimna. Lepiej nie kupować go zimą

Znakiem rozpoznawczym zamiokulkasa są intensywnie zielone i błyszczące liście. Może on dorastać nawet do 1,5 metra wysokości. Ze względu na małe wymaganie często jest wybierany do pomieszczeń biurowych. Zamiokulkas lubi półcień, a nawet cień. Tam, gdzie większość roślin obumiera, tam na ogół zamiokulkas jest w stanie przetrwać. A to za sprawą jego pochodzenia, naturalnie występuje on w Afryce, zarówno na sawannach, jak i buszach. Zamiokulkas nie znosi przeciągów i nagłych zmian temperatur, dlatego też, jeśli kupimy go zimą, bardzo ryzykujemy. Jeśli narazimy go na zimną temperaturę, to prawdopodobnie szybko zrzuci liście.

Zobacz też: najgorętsze modowe trendy na Avanti24.pl

Przelanie to jego największy problem. Lepiej znosi chwilową suszę

Roślina ta woli zbyt rzadkie podlewanie niż przelanie. Wodę magazynuje w bulwiastych korzeniach, dlatego jest w stanie przetrwać dosyć długo bez wody. A jeśli dojdzie do przesuszenia, to da nam o tym znać poprzez zmarszczone listki. Całę szczęście po podlaniu odzyskują one jędrność. Jeśli go przelejemy, to szybko zacznie gnić, a to już jest proces nieodwracalny. Jeśli chcemy zminimalizować ryzyko to zawsze lepiej posadzić go w doniczce z dziurami. 

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby.

Zadbaj o liście. Specjalna mikstura nabłyszczająca pięknie je podkreśli

Warto zadbać o wygląd zamiokulkasa. Jego naturalnie błyszczące skórzaste liście szybko się kurzą, dlatego też należy regularnie zbierać go zwilżoną ściereczką, a także spróbować naturalnego nabłyszczacza, w postaci roztworu z olejkiem neem. Kilka kropel olejku mieszamy ze szklanką wody i trzema kroplami delikatnego płynu do naczyń. Wymieszaną miksturą przecieramy liście. Będą pięknie błyszczeć, a także staną się odporne na wszelkie szkodniki. 

Domowy nawóz z soczewicy doda mu wigoru. Będzie rósł jak szalony

Inny domowy sposób na dodanie zamiokulkasowi energii to nawóz z soczewicy. Soczewica zawiera wszystko to, co pobudzi roślinę do intensywnego wzrostu: azot, potas, fosfor i bor. A przy okazji uodparnia go na choroby. Jak go wykonać?

  • Potrzebujemy litr przegotowanej wody w temperaturze pokojowej.
  • Następnie dodajemy do niej trzy łyżki soczewicy. Może to być soczewica zielona, czerwona czy brązowa.
  • Dalej należy odczekać minimum 4 godziny.
  • Po tym czasie odcedzamy soczewicę na sitku, a pozostałym płynem podlewamy zamiokulkasa, choć oczywiście nie całą ilością.

Zabieg też możemy wykonywać raz w miesiącu. 

Więcej o: