Nigdy nie wyszła za mąż, a największą rolę zagrała jako 60-latka. Widzowie pokochali Hiacyntę Bukiet

Patricia Routledge wcielała się w Hiacyntę Bukiet w uwielbianym przez widzów serialu "Co ludzie powiedzą?". Ta rola odmieniła jej karierę i sprawiła, że angielska aktorka stała się sławna również poza Wyspami Brytyjskimi. Mało kto wie, że Patricia Routledge w młodości miała jednak inne plany.

Patricia Routledge urodziła się 17 lutego 1929 roku w Tranmere, małej wsi w hrabstwie Cheshire w Anglii. W młodości nie myślała o karierze aktorskiej. Chciała zostać nauczycielką, miała nadzieję, że przed czterdziestką zostanie dyrektorką szkoły i będzie mieć czerwone sportowe auto. Z wyróżnieniem ukończyła studia na University of Liverpool. W trakcie nauki zapisała się do kółka dramatycznego. Jeden z reżyserów zauważył jej talent aktorski i wywróżył jej wielką karierę. Zapisała się więc do szkoły teatralnej przy Bristol Old Vic, najstarszego brytyjskiego teatru.

Zobacz wideo Kubek w "Grze o tron" i ciężarówka w "Panu Wołodyjowskim", czyli najsłynniejsze ekranowe wpadki

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Debiutowała w latach 50. Najsłynniejszą rolę zagrała po sześćdziesiątce 

Aktorka początkowo związała się z teatrem muzycznym. Była wyszkoloną śpiewaczką, decyzja była więc naturalna. Debiutowała w 1952 roku na deskach teatru w Liverpoolu, w 1966 roku po raz pierwszy wystąpiła na Broadwayu. Dwa lata później zdobyła nagrodę Tony dla najlepszej aktorki musicalowej za występ w "Darling of the Day". Wystąpiła w dziesiątkach spektakli i produkcji filmowych, przez wiele lat była członkinią Royal Shakespeare Company, jednak największym sukcesem w jej karierze była rola w brytyjskim serialu komediowym, "Co ludzie powiedzą?". Routledge miała wtedy 60 lat.

W 1990 roku Patricia Routledge otrzymała propozycję zagrania w serialu komediowym. Jak sama wspominała po latach, dostała scenariusz po występie w teatrze. Była zmęczona, planowała więc przejrzeć tylko kilka stron i podjąć decyzję. – Chciałam spojrzeć na początek, bo zazwyczaj to już pozwala się zorientować, czy projekt jest dobry. Tymczasem, zarwałam noc i czytałam do końca. Potem pomyślałam, że prześpię się z tym, jeszcze raz przeczytam tekst i wtedy zdecyduję, co robić. Ale już wiedziałam. Humor po prostu wylewał się z każdego zdania – przyznała aktorka w 2017 roku.

 

Patricia Routledge, czyli uwielbiana Hiacynka Bukiet. "Moje życie to etap przed Hiacyntą i po niej"

Routledge uwielbiała graną przez siebie Hiacyntę Bukiet. Marząca o awansie społecznym gospodyni domowa, która uwielbia się wywyższać, wszystkich rozstawia po kątach, terroryzuje swoich sąsiadów i dba przede wszystkim o pozory, była skrajnie różna od samej aktorki. – Oprócz dwóch rąk, dwóch nóg, dwojga oczu, nosa i ust, naprawdę nie ma między nami podobieństw! Jeśli zagrałbym zabójcę, to nie oznacza to, że muszę popełnić morderstwo w życiu. Po prostu odgrywa się rolę – podkreślała w jednym z wywiadów, który przytaczał magazyn "Viva".

"Co ludzie powiedzą?" stało się produkcją znaną na całym świecie. Mimo ogromnej popularności, w 1995 roku zakończono produkcję na prośbę samej Routledge. – Moje życie to etap przed Hiacyntą i po niej. Jeśli ludzie będą mnie pamiętać tylko, jako Hiacyntę to nic na to nie poradzę. Ale jeśli dzięki temu ludzie chodzą do teatru, by mnie oglądać, to mogę być szczęśliwa. Nie chciałbym być Hiacyntą na zawsze – wyznała w jednym z wywiadów.

 
 

W 2004 roku otrzymała Order Imperium Brytyjskiego, w 2017 królowa Elżbieta II przyznała jej tytuł Damy. W 2022 roku otrzymała honorowe członkostwo w brytyjskiej Royal Academy of Music. Patricia Routledge nigdy nie wyszła za mąż, nie ma dzieci i od lat rzadko pokazuje się publicznie. 93-latka wiedzie spokojne życie w Chichester, miejscowości w południowej Anglii.

 
Więcej o: