Weź 10 zł i idź do apteki. To szybki i tani sposób na zapach do domu, który odmieni każde wnętrze

Zapach do domu pozwala odmienić wnętrze, ale też zneutralizować nieprzyjemną woń. W sklepach dostępnych jest wiele produktów, mają one jednak kilka wad. Są drogie, nie starczają na długo, a do tego mogą uwalniać szkodliwe chemikalia. Na szczęście zapach do domu możesz zrobić samodzielnie.

Brzydkie zapachy niekorzystnie wpływają nie tylko na samopoczucie domowników, lecz także na komfort gości. Do niektórych woni mieszkańcy przyzwyczajają się z czasem. Nawet silny odświeżacz powietrza nie pomoże, jeśli nie zadbamy o odpowiednią cyrkulację powietrza w domu. Świece, kadzidła, odświeżacze drogeryjne to popularny wybór, ale niekoniecznie korzystny dla naszego zdrowia. Warto zadbać o porządek i wentylację, a sklepowy zapach do domu zastąpić wykonanym własnoręcznie. Możesz to zrobić na kilka domowych sposobów. To tani i prosty trik na to, by w pomieszczeniach zaczęła unosić się ulubiona woń.

Zobacz wideo Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z toalety? To proste, ale trzeba pamiętać o kilku zasadach

Więcej sprawdzonych porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zapach do domu DIY. Kosztuje kilkanaście złotych, a wystarczy na wiele miesięcy

Najprostszym sposobem na uwolnienie pięknego zapachu w pomieszczeniu jest sięgnięcie po własnoręcznie przygotowany odświeżacz żelowy. Do jego przygotowania potrzebujesz słoika, gazy lub ozdobnego papieru, wstążki, olejku eterycznego o ulubionym zapachu i hydrożelowych kulek, żelatyny lub agaru. Takie kulki do kwiatów dostaniesz w każdej kwiaciarni, kosztują 4-5 złotych, dostępne są w różnych kolorach, a ich ilość pozwoli na przygotowanie odświeżacza kilka razy. Jak wykonać żelowy zapach do domu?

  • Żelatynę lub agar przygotuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Żelowe kulki do kwiatów wsyp do słoika i namocz w wodzie przez kilka godzin, pamiętaj jednak, że znacznie zwiększają swoją objętość, wybierz więc niewielką ilość.
  • Do słoika wlej żelatynę lub agar. Dodaj kilkanaście kropel olejku eterycznego, zamieszaj. Nadmiar wody z namoczonych kulek wylej do zlewu. Wlej kilka kropli olejku eterycznego.
  • Wierzch słoika przykryj gazą lub papierem. Zabezpiecz wstążką, a papier ostrożnie ponakłuwaj igłą.

Taki słoik możesz postawić w łazience lub na komodzie. Odświeżacz przygotowany z żelatyny lub agaru powinien wystarczyć na ok. 3 miesiące, ten z kulek warto co tydzień lub dwa uzupełniać olejkiem. Gdy żel wyschnie, wymień go na nowy.

Odświeżacz powietrza do domu. Potrzebujesz jedynie dwóch składników

W sezonie grzewczym warto zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu. Przy okazji można również zatroszczyć się o przyjemny zapach. Jak to zrobić? W aptece lub drogerii kup olejek eteryczny. Takie produkty kosztują ok. 10 zł, w zależności od zapachu. W ostateczności możesz wybrać też olejek zapachowy, który jest tańszy, ale też mniej korzystny dla zdrowia. Do ceramicznego naczynia wlej wodę, dodaj kilka kropel olejku. Umieść na kaloryferze lub zawieś na żeberkach. Uzupełniaj wodę i olejek.

Więcej o: