Zamiast wyrzucać, lepiej rozpuść i wlej do doniczki. Odżywią kwiaty nawet po upływie terminu ważności

Stanowią doskonałą alternatywę dla chemicznych środków produkcji roślinnej oraz nawozów mineralnych, a kosztują niewiele ponad 1 zł. Jak przygotować nawóz na bazie tego produktu? Zrobisz to w 5 krokach.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Drożdże towarzyszą człowiekowi od tysiącleci i początkowo były wykorzystywane do sporządzania odżywczych napojów, ponieważ są bogate w witaminy B, C i D, peptydy, aminokwasy i mikroelementy, takie jak krzemionka, trójwartościowy chrom, fosfor, selen i żelazo. W naszej kulturze drożdże są znane głównie piekarzom chleba i pączków i producentom wina oraz mocnych alkoholi. Ułatwiają fermentację, która przekształca węglowodany w alkohole i dwutlenek węgla. Są widoczne w produkcji alkoholu jako bąbelki lub w pieczeniu jako małe dziurki w ekspandowanym cieście. Jak odżywić nimi rośliny i zapewnić bujne kwitnienie?

Chloe FerryChloe Ferry zapozowała w kusej bieliźnie. Fani nie mogą wyjść z podziwu

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Nawóz na bazie drożdży do kwiatów. Kosztuje niewiele i jest banalny w przygotowaniu

Drożdże, które znamy od wieków, mogą być również przydatne w naszym ogrodzie jako nawóz. Zarówno sfermentowany, jak i niesfermentowany. Oprócz pozyskiwania składników odżywczych rośliny czerpią korzyści z komórek drożdży kolonizujących korzenie, co zapewnia ochronę, przed szkodliwymi organizmami. Istnieje kilka sposobów przygotowania nawozu na bazie drożdży. Sfermentowany nawóz przygotowujesz się w naczyniu o pojemności około 10 litrów. Z powodzeniem możesz go użyć również w przypadku roślin doniczkowych, ale również do warzyw, krzewów ozdobnych i drzew owocowych. Nie musisz się przejmować terminem ważności produktu, gdyż ten, któremu skończyła się ważność, również się nada.

  1. Umieść w naczyniu 100 g rozdrobnionych drożdży.
  2. Zasyp 1 szklanką cukru.
  3. Odstaw na 1-2 godziny.
  4. Następnie dolewaj do wiadra 10 l ciepłej wody.
  5. Całość dokładnie wymieszaj.

Po około 7-8 dniach drożdże powinny fermentować i nawóz jest gotowy do użycia. Pamiętaj! Podczas podlewania roślin, domową mieszankę należy rozcieńczyć, najlepiej 1 szklankę roztworu na 10 l wody.

Botoks na włosy w domu. Włosy będą zregenerowane, błyszczące i odżywioneCo zrobić, żeby włosy się nie plątały? 3 wskazówki rozwiążą problem

Do jakich roślin możemy zastosować oprysk z drożdży piekarskich? Stosuj profilaktycznie

Oprysk drożdżami piekarskimi można zastosować w przypadku wystąpienia chorób takich jak plamistość, mączniak, szara zgnilizna czy zaraza ziemniaczana. Działa również profilaktycznie i ma na celu zapobieganie chorobom i odstraszenie szkodników. Jak przyrządzić odpowiedni oprysk z drożdży piekarskich?

  1. Do 100 g świeżych drożdży dodaj 0,5 l tłustego mleka i 10 l wody. 
  2. Dodatkowo dodaj kilkanaście kropel mydła ogrodniczego lub innego w płynie. Poprawisz w ten sposób przyczepność roztworu do liści.
  3. Oprysk przeprowadź dokładnie, aby pokryć górną i dolną stronę liścia.
  4. Stosuj raz w tygodniu przez cały okres wegetacyjny, wykorzystując w tym celu opryskiwacz.
Więcej o: