5 największych mitów dietetycznych. Co na temat ziemniaków czy wody z cytryną mówi ekspert?

Mity dietetyczne wciąż cieszą się sporą popularnością. Internet ma w tym sporą zasługę. I choć wiele z nich zostało już dawno obalonych, wciąż wierzy w nie sporo ludzi. O największych mitach dietetycznych opowiedział na swoim profilu na Instagramie dietetyk Michał Wrzosek.

Mity lub stereotypy dietetyczne często mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Fanatyczne wręcz wykluczanie pewnych produktów czy zastępowanie ich innymi, które wydają się zdrowsze, wcale nie sprawi, że zaczniemy tracić na wadze. W filmiku na Instagramie o pięciu największych mitach dietetycznych opowiedział niedawno dietetyk Michał Wrzosek. O jakich stereotypach wspomina?

Zobacz wideo Nowy rok, nowa ja. Jak zadbać o siebie, gdy w domu mamy dzieci? Ekspertka ma na to genialny patent

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Mit 1: Woda z cytryną oczyszcza organizm

Wiele osób wierzy, że woda z cytryną pozwoli oczyścić organizm. Okazuje się, że to nieprawda. – Nie oczyszcza organizmu i ma niewiele witaminy C – podkreśla Michał Wrzosek. Szklanka ciepłej wody z cytryną jednak dobrze nawadnia, a więc to dobry sposób na rozpoczęcie dnia.

Mit 2: Tyjemy od węglowodanów. Jaka jest prawda?

O szkodliwości węglowodanów prawdopodobnie słyszał każdy. Jest to jednak szkodliwy mit. – Tyjemy od nadmiaru kalorii – zaznacza dietetyk i podkreśla, że nasz organizm w niewielkim stopniu potrafi przekształcić cukier w tłuszcz. Nie warto całkowicie rezygnować z węglowodanów, lepiej jednak wybierać produkty pełnoziarniste. Źródłem węglowodanów nie są tylko pieczywo, makarony czy ryż, lecz także warzywa i owoce.

Kathy Jacobs59-letnia modelka w odważnej bieliźnie. Udowadnia, że wiek nie gra roli

Mit 3: Czy miód to faktycznie dobry zamiennik cukru?

Przez wiele osób miód uważany jest za zdrowszy i mniej tuczący zamiennik cukru. Nic bardziej mylnego, miód to bowiem w większości glukoza i fruktoza. – Tak naprawdę miód to prawie sam cukier, ma niewiele mniej kalorii, jest tylko trochę zdrowszy – stwierdza Michał Wrzosek.

Mit 4: Ziemniaki tuczą. Czy aby na pewno?

Ziemniaki, podobnie jak inne węglowodany, często stają się ofiarą mitów dietetycznych. To warzywo samo w sobie nie jest jednak odpowiedzialne za przybieranie na wadze. Spożywanie ziemniaków w formie smażonych frytek, placków ziemniaczanych czy purée z masłem może jednak dostarczyć organizmowi nadmiaru kalorii. Możesz spokojnie sięgać po gotowane ziemniaki.

Brittany Neff porównanieSchudła 153 kg, bo nie mieściła się za kierownicą. Wprowadziła 2 zmiany

Mit 5: Czy smażenie na oleju kokosowym jest zdrowe?

Przez lata olej kokosowy uważany był za zdrowy zamiennik tłuszczu do smażenia czy sałatek. Olej kokosowy zawiera jednak dużo nasyconych kwasów tłuszczowych, które sprawiają, że wątroba zaczyna produkować lipoproteiny LDL, czyli zły cholesterol. – Jeśli już musisz smażyć, to smaż na oliwie – zauważa Michał Wrzosek.

 
Więcej o: