Seniorzy mają powód do radości. To pewne! Będzie 14. emerytura 2023. Ile wyniesie?

Czy seniorzy mogą liczyć na 14. emeryturę 2023? Choć początkowo świadczenie miało być jednorazową pomocą, rząd obiecał, że "czternastka" powróci także w tym roku. Co więcej, ma zmienić się w stały i regularnie wypłacany dodatek. Kiedy otrzymają go seniorzy?

Po raz pierwszy 14. emerytura została wypłacona w 2021 roku, jako dodatkowa i jednorazowa pomoc dla seniorów. Mimo wstępnych założeń wróciła także rok później. Na początku tego miesiąca rząd obiecał, że także w 2023 roku seniorzy mogą liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki, a sama "czternastka" na stałe wejdzie do kalendarza wypłat z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów

14. emerytura 2023. Czy seniorzy mogą na nią liczyć także w tym roku?

Rok 2023 niesie za sobą wiele zmian i nowości dla emerytów. Czeka ich nie tylko rekordowa podwyżka świadczeń, wyższy próg uprawniający do otrzymania 500 plus dla seniora, czy legitymacja seniora w wersji elektronicznej, ale także kolejna 14. emerytura. Na początku stycznia rząd poinformował, że pracuje nad ustawą, wedle której świadczenie to miałoby wejść na stałe.

Dodatkowe świadczenia w postaci 13. i 14. emerytury to rozwiązanie, które wprowadziliśmy, aby seniorom żyło się lepiej. Rząd planuje wypłatę tych świadczeń również w 2023 r.

- możemy przeczytać na stronie gov.pl. Kiedy seniorzy otrzymają dodatkowe świadczenie w postaci "czternastki"?

14. emerytura 2023. Kiedy zostanie wypłacone i ile może wynosić?

– Zgodnie z obietnicą pana prezesa Kaczyńskiego, będziemy w najbliższym czasie kierować ten projekt do prac rządowych, a potem do Sejmu. Tak, aby do końca pierwszego kwartału zamknąć już ten proces legislacyjny, aby 14. emerytura była zagwarantowana — wyjaśnił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji na początku stycznia.

W rozmowie z "Super Expressem", wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed zdradził, że pierwsze wypłaty mają być w ostatnim tygodniu sierpnia, jak w zeszłym roku. - Limit ma być tak, jak do tej pory, czyli 2900 zł — dodał. Co istotne, "czternastka" ma być wypłacana z urzędu. Oznacza to, że seniorzy nie muszą składać żadnych wniosków. Dobrą wiadomością jest również fakt, że tegoroczne wypłaty będą wyższe. Według obecnych prognoz wyniosą nawet 1588,44 zł brutto, czyli 1445,48 zł netto, jednak aby mieć stuprocentową pewność, należy poczekać na marcową waloryzację.

Więcej o: