Wlej do żelazka, a nie będzie robić plam. Pół szklanki wystarczy, by urządzenie było jak nowe

Jeśli na stopie żelazka pojawiają się żółte lub brązowe plamy, a w czasie prasowania na ubraniach pozostają brzydkie plamy, to znak, że należy zabrać się za czyszczenie urządzenia. Warto sięgnąć po sprawdzone metody. Sprawdź, jak wyczyścić żelazko.

Jeśli po prasowaniu na ubraniach pozostają żółte plamy, to znak, że najwyższa pora na dokładne wyczyszczenie urządzenia. Kamień, który gromadzi się w jego wnętrzu, może doprowadzić nie tylko do zabrudzeń na ulubionej bluzce czy koszuli, lecz także uszkodzenia żelazka. Jeśli ze sprzętu korzystasz regularnie, pamiętaj o czyszczeniu go raz w miesiącu. Pomocne okazują się domowe sposoby.

Zobacz wideo Czyścimy osad i kamień - domowe sposoby na trudne zabrudzenia

Więcej sprawdzonych porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak wyczyścić żelazko, by nie robiło plam? Wlej do środka pół szklanki octu

Regularne czyszczenie żelazka pomoże uniknąć problemów. Nawet jeśli stopa żelazka wydaje się czysta, we wnętrzu urządzenia może już gromadzić się kamień. Jak to zrobić?

  • Pół szklanki wody destylowanej wymieszaj z połową szklanki octu. Możesz wykorzystać też przefiltrowaną wodę z kranu.
  • Wlej do zbiornika żelazka i uruchom urządzenie.
  • Ustaw najwyższą temperaturę. Gdy sprzęt się rozgrzeje, unieś go w pozycji poziomej i włącz funkcję pary.
  • Żelazko trzymaj nad ścierką lub ręcznikiem. W trakcie czyszczenia z wnętrza mogą bowiem wydobywać się resztki kamienia.

Po kilku minutach odłącz urządzenie i wylej resztki mieszanki. Raz jeszcze wlej wodę destylowaną, uruchom urządzenie i kilka razy uruchom funkcję pary, by pozbyć się pozostałości octu. Wylej, wytrzyj stopę do sucha. Przy pomocy patyczka do uszu usuń ewentualne resztki kamienia, które pozostały w otworach na parę.

Klaudia El DursiKlaudia El Dursi pręży się w bieliźnie na łóżku. "Zmysłowa i seksowna"

Jak wyczyścić przypalone żelazko? Sięgnij po sodę oczyszczoną

Zdarza się, że na stopie żelazka pojawią się przypalenia. Może to mieć różne przyczyny. Resztki detergentu z ubrań, przypalone tkaniny, a nawet zabrudzenia mogą sprawić, że urządzenie będzie działać gorzej. Do usunięcia przypaleń świetnie sprawdzi się pasta z sody oczyszczonej. Jak ją wykonać? Dwie łyżeczki sody wymieszaj z łyżeczką wody, najlepiej destylowanej. Jeśli mikstura jest zbyt rzadka, dodaj odrobinę proszku. Nałóż ją na przypalenia i pozostaw na 15-30 minut. Po tym czasie delikatnie wyszoruj stopę żelazka i dokładnie usuń resztki pasty.

jak doprać plamę z oleju?Sposób na pozbycie się zabrudzeń z podkładu? Wetrzyj w nie ten kosmetyk

Więcej o: