Ważne zmiany w legitymacji emeryta już obowiązują. Jak można skorzystać ze zniżek?

Emeryci i renciści mogą skorzystać z licznych zniżek, jednak często jest to możliwe dopiero po okazaniu odpowiedniego dokumentu. Jednym z nich jest legitymacja emeryta. Warto jednak wiedzieć, że od 1 stycznia 2023 roku zaszły zmiany. Wydawane są one już nie tylko w formie plastikowej.

Legitymacja emeryta to dokument, który uprawnia do zniżek np. na komunikację miejską, leki w aptece, rehabilitację czy też inne usługi. Ulgi przysługują każdemu seniorowi po okazaniu dokumentu. Ten jest zaś wydawany przez ZUS osobom z prawem do emerytury, renty lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Morawiecki atakuje opozycję: Tusk Polakom kazał tyrać do 67. roku życia

14. emerytura 2023: kiedy będą wypłaty? Dla kogo zastrzyk gotówki? Ci seniorzy nie dostaną ani grosza Kiedy 13. emerytura 2023? Czy będzie przed świętami?

mLegitymacja emeryta. Od 1 stycznia legitymacje także w wersji online 

Wprowadzenie legitymacji w formie elektronicznej ma być ułatwieniem dla seniorów. Zmiany wprowadzone zostały wraz z dniem 1 stycznia 2023. Seniorzy, którzy uzyskają prawo do świadczenia po tym terminie, otrzymają wyłącznie mLegitymację. Aby otrzymać legitymację w tradycyjnej formie, czyli plastikowej karty, należy zgłosić się z wnioskiem do ZUS. 

W przypadku osób, które nabyły prawo do świadczeń przed 1 stycznia 2023 automatycznie zostanie przyznany dostęp do mLegitymacji. Co istotne, plastikowe dokumenty również zachowają ważność.- Emeryci i renciści, którzy przed 1 stycznia otrzymali legitymację w formie plastikowej karty identyfikacyjnej, automatycznie otrzymają też wersję elektroniczną i będą mogli korzystać z obu dokumentów - potwierdziła prezes ZUS Gertruda Uścińska. 

Kraków - Kliny. Bloki wybudowane w ramach rządowego programu Mieszkania Plus Nowy podatek od mieszkań. Może wynieść nawet kilkadziesiąt tys. zł

mLegitymacja - jak pobrać dokument na telefon? To banalnie proste

Chcąc pobrać mLegitymację, należy zainstalować na telefonie aplikację mObywatel. Następnie po wybraniu opcji "Dodaj dokument", wyświetli się na liście możliwość dodania legitymacji emeryta. Prostą instrukcję krok po kroku, jak to zrobić można obejrzeć na kanale YouTube Cyfryzacja KPRM.

 
Więcej o: