Jak wyczyścić dywan? Wysyp na niego produkt z kuchni. Będzie wyglądał jak nowy

Nie wystarczy jedynie odkurzyć dywanu, by dokładnie go wyczyścić. W tym celu warto skorzystać z domowych środków, które go odświeżą lub usuną widoczne plamy. Zamiast kupować drogie środki chemiczne, sięgnij do kuchennej szafki. Znajdziesz tam dwa produkty, które skutecznie doczyszczą dywan.

Jak szybko i skutecznie odświeżyć lub wyczyścić dywan? Istnieją dwa świetne sposoby, które możesz wykorzystać w każdym momencie. Wszystko dlatego, że niezbędne do tego składniki z pewnością masz już w kuchni. Co najlepiej się sprawdzi do błyskawicznego czyszczenia dywanu? Podpowiadamy.

Zobacz wideo Trzy skuteczne, domowe myki na czyszczenie różnych plam na dywanach

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Masz go w kuchni, a świetnie sobie poradzi z uporczywymi plamami. Możesz zastosować go punktowo

Plamy z ubrań czy ściereczek łatwo jest usunąć, gdy pierzemy je w pralce. Z dywanami nie jest jednak tak łatwo, a pranie chemiczne bywa niezwykle kosztowne. Warto jednak korzystać ze sprawdzonych domowych sposobów, które są równie skuteczne. Zauważyłaś na dywanie zabrudzenia, których nie potrafisz usunąć? Zamiast kupować specjalne środki, zajrzyj do kuchni. W tej sytuacji świetnie sprawdzi się ocet spirytusowy. Jak wywabić plamę z jego pomocą?

Wymieszaj ocet z wodą w proporcjach 1:1. Dzięki temu dopasujesz odpowiednią ilość płynu do wielkości plamy, jakiej chcesz się pozbyć. Nanieś mieszankę na zabrudzenie za pomocą szmatki i dokładnie je wyszoruj. Pozostaw preparat na plamie na 15 minut, a po tym czasie przetrzyj ją czystą, wilgotną ściereczką. Warto znać ten trik, ponieważ doskonale sprawdzi się nie tylko do spierania plam z dywanów, lecz także innych powierzchni takich jak krzesła, kanapa czy fotel.

Jak skutecznie wyczyścić dywan? Rozsyp na niego szklankę proszku

Świeże plamy na dywanie, szczególnie tłuste, warto wyczyścić za pomocą innego sposobu. Do niego też wykorzystasz produkt, który skrywa się w jednej z kuchennych szafek. Mowa o mące ziemniaczanej. Nie tylko doskonale sobie poradzi z zabrudzeniami, lecz także świetnie odświeży materiał. Jak ją zastosować?

Rozsyp mąkę ziemniaczaną na całym dywanie i delikatnie wczesz ją w strukturę włosia. Możesz do tego wykorzystać zmiotkę lub specjalną końcówkę odkurzacza. Tam, gdzie są świeże plamy, możesz zastosować więcej mąki. Pozostaw dywan na co najmniej 3-4 godziny, lecz najlepiej jest zostawić go w taki sposób na cały dzień, by mąka zadziałała. Po tym czasie dokładnie wytrzep lub odkurz dywan.

Więcej o: