Na panelach pojawiły się wybrzuszenia? Prosty trik sprawi, że w kilka minut podłoga będzie jak nowa

Spuchnięte panele i wybrzuszenia na laminowanej podłodze pojawiają się najczęściej pod wpływem nadmiaru wody. Przyczyną może być zalanie lub mycie podłogi zbyt mokrym mopem. Odkształcenia można jednak spróbować usunąć domowym sposobem. Dzięki niemu uratujesz wybrzuszone panele.

"Bąble", wybrzuszone panele na łączeniach i nierówności to częsty problem. Jego przyczyną może być zalanie i niedokładne usunięcie nadmiaru wody, ale też nieodpowiednie mycie. Spuchnięte panele nie wyglądają estetycznie, a zignorowanie problemu może doprowadzić do trwałego zniszczenia podłogi. Jak uniknąć wybrzuszeń i jak się ich pozbyć? Oto kilka porad.

Zobacz wideo Płyn do paneli, który zrobisz samodzielnie w domu

Więcej sprawdzonych porad przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak usunąć wybrzuszenia na panelach? W kilka minut pozbądź się nieestetycznych bąbli

Jeśli zauważysz "bąble" lub wybrzuszenia na łączeniach paneli, musisz działać jak najszybciej. Na początek dokładnie osusz podłogę. Dobrze sprawdzi się chłonny papierowy ręcznik. Przygotuj też bawełniany ręcznik i żelazko.

  • Rozgrzej żelazko na średnią temperaturę (dwie kropki na pokrętle).
  • Bawełniany ręcznik rozłóż na wybrzuszonych panelach.
  • Zacznij prasowanie. Rób to ostrożnie i z wyczuciem, by nie przypalić podłogi.

Po kilku minutach wybrzuszenia powinny zniknąć. Innym sposobem na "bąble" jest położenie na nich ciężkich przedmiotów, np. książek. Pomóc może też rozłożenie ściereczki i położenie na niej hantli do ćwiczeń.

Jak uratować zalane panele podłogowe? Zwróć uwagę na te szczegóły

Wybrzuszenia na łączeniach czy bąble i nierówności pojawiają się najczęściej na panelach laminowanych. Tego typu podłogi źle reagują na kontakt z nadmiarem wody. Jak tego uniknąć? Zalane panele podłogowe jak najszybciej wytrzyj do sucha i pozbądź się wilgoci. Podczas mycia zwróć też uwagę na mop lub ścierkę. Pamiętaj, że nie powinny być mokre, lecz lekko wilgotne. Dobrze wyciśniętym mopem myj podłogę wzdłuż łączeń.

Jeśli z wybrzuszeniami nie poradziły sobie domowe sposoby, konieczne będzie wezwanie fachowca, który wymieni zniszczone panele. To dlatego warto zachować zapasowe części.

Więcej o: