Fikus gubi liście. Co robić? Sięgnij po ten napój i wlej do doniczki, a nie pożałujesz

Jak odpowiednio pielęgnować fikus? Przede wszystkim należy pamiętać o regularnym podlewaniu rośliny. Co więcej, trzeba także wiedzieć, czym właściwie nawadniać kwiaty. Sama woda nie wystarczy. Raz w miesiącu skorzystaj z tego popularnego płynu, a fikus pięknie zakwitnie.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Fikusy to jedne z popularniejszych roślin domowych. Ich "sława", może dziwić, ponieważ są także bardzo dość wymagające. Nieodpowiednia pielęgnacja może sprawić, że drzewko zrzuci wszystkie liście. Jak poradzić sobie z tym problemem? Wystarczy, że użyjesz piwa. 

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Jak dbać o fikus? Pamiętaj o tych zasadach

Jeszcze zanim zabierzesz się za pielęgnacje drzewka, upewnij się, gdzie je postawić. Fikusy nie znoszą przenoszenia. Prawie zawsze po przełożeniu rośliny w nowe miejsce, ta zrzuca większość listków. To pewien sposób komunikowania się z właścicielem. Jeśli to zauważysz, oznacza to, że drzewko znalazło się w niekorzystnych warunkach. 

Pamiętaj, aby regularnie podlewać roślinę. Latem rób to, co najmniej dwa razy w tygodniu, a zimą trzy. Oprócz tego często spryskaj jej listki za pomocą atomizera. Raz na jakiś czas zetrzyj z nich kurz za pomocą wacików. Woda używana zarówno podczas podlewania, jak i zraszania powinna mieć temperaturę pokojową. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko zaszkodzenia drzewku.

Listki fikusa nie chcą rosnąć? Podlewaj go piwem

Fikusy często zrzucają swoje delikatne listki. Często jest to naturalna reakcja rośliny, a na zakwitnięcie nowych nie trzeba długo czekać. Co, jeśli roślina od dłuższego czasu nie chce ponownie zakwitnąć? W takich przypadkach należy sięgnąć po piwo. Bynajmniej, nie chodzi tu o zapijanie smutków, a o uratowanie drzewka. Najlepiej sprawdzi się niskoprocentowy i niegazowany napój. Raz w miesiącu rozcieńcz go z wodą w proporcji 1:1 i podlej fikusa. Pamiętaj jednak, aby nie używać piwa smakowego. Słodziki i inne składniki tego alkoholu mogą zaszkodzić roślinie.

Więcej o: