Kiedy sadzić czosnek, by rósł duży i zdrowy? 3 zasady, dzięki którym plony będą niezwykle obfite

Kiedy sadzić czosnek, by wyrósł duży i pyszny? Wbrew pozorom, jego uprawa jest stosunkowo prosta, dlatego zachęcamy, aby pojawił się w twoim ogródku. Jest nie tylko smaczny, ale także zdrowy. Wystarczy, że zastosujesz się do kilku zasad, a twoje plony będą wyjątkowo obfite.

Choć za oknem jeszcze zima, powoli przygotowujemy się na wiosenne porządki w ogrodzie. Warto, aby w tym roku nie zabrakło w nim także czosnku. To popularne warzywo, które doceniamy nie tylko ze względu na walory smakowe, ale także właściwości lecznice. Jak i kiedy sadzić czosnek?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czosnek odstrasza zapachem, ale ma leczniczą moc

Kiedy sadzić czosnek? Spełniony musi zostać jeden warunek

Czosnek możemy sadzić w dwóch terminach: wiosną oraz jesienią. W pierwszym przypadku zazwyczaj robi się to w marcu lub kwietniu. Warto jednak wiedzieć, że z powodu wyjątkowo ciepłych zim sezon zaczyna się niekiedy nawet w lutym. Wszystko zależy od tego, jak szybko ziemia odmarznie. Tak wcześnie zasadzony czosnek także obdaruje nas obfitymi plonami, należy jednak pamiętać o kilku kwestiach.

Jak sadzić czosnek, by rósł zdrowy i pyszny? 3 podstawowe zasady

W ogrodzie wybierz miejsce słoneczne o żyznej, próchnicznej, wilgotnej i przepuszczalnej ziemi. Warto, aby obok niego pojawiła się nasturcja, która chroni przed nicieniami i pchełkami, cząber i rumianek, które korzystnie wpłyną na jego rozwój i wzmocnią smak, czy krwawnik, który przyciąga owady zapylające. Oprócz tego w jego towarzystwie dobrze będą rosły takie rośliny jak ogórki, pomidory, sałata, burak ćwikłowy, bazylia, marchew, a także malina, truskawka, drzewa i krzewy owocowe. Wszystko dzięki dużej zawartości fitoncydów, które odstraszają szkodniki i hamują rozwój grzybów i bakterii.

Zasadź jedynie główki zdrowe, twarde i nieuszkodzone, najlepiej kupione w sklepie ogrodniczym. Te ze spożywczego rzadko nadają się do ogrodu, ze względu na konserwację, która ma uchronić go przed psuciem się. W sadzeniu istotne są trzy zasady. Najpierw podziel główkę na ząbki. Ważne, aby zachować przy każdej fragment piętki! Następnie posadź je w odstępach co 5-10 cm, na głębokości od 3 do 5 cm. Pamiętaj, by pomiędzy rzędami zachować 30 cm odstępu, a ziemię wokół cebulek docisnąć. Te proste triki sprawią, że czosnek wyrośnie duży i zdrowy!

Więcej o: