Tym podatnikom skarbówka może zwrócić nawet 3000 zł. Muszą spełnić jeden warunek

Jak co roku, osoby składające zeznania podatkowe mogą skorzystać z ulg podatkowych. Jedną z nich jest ulga IKZE. Komu przysługuje i jak z niej skorzystać? Ile można zyskać w 2023 roku?

Osoby, które w 2022 roku dokonały wpłaty na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, mogą skorzystać z ulgi IKZE. Niektórzy podatnicy dzięki wpłatom na konto mogą zyskać ponad 2 tys. złotych. Sprawdź, jak skorzystać z ulgi.

Zobacz wideo Czy warto rozliczać się ze współmałżonkiem? Pytamy ekspertkę

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ulga IKZE: limit 2022. Tyle można wpłacić na konto

Jedną z ulg podatkowych, z jakich można skorzystać w trakcie rozliczenia, jest ulga IKZE. Limit wpłat w roku 2022 wynosił:

  • 7106,40 zł (dla osób fizycznych nieprowadzących działalności),
  • 10659,60 zł (dla osób, które prowadzą pozarolniczą działalność).

To kwota, jaką w danym roku podatkowym można wpłacić na IKZE. To 1,2-krotność (lub 1,8-krotność, jeśli podatnik prowadzi działalność gospodarczą) przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w danym roku podatkowym. Jeśli nie udało ci się wpłacić na IKZE w 2022 roku, nic straconego. Możesz skorzystać z innych ulg podatkowych, a kwoty wpłacone w tym roku na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego pozwolą zaoszczędzić na podatku lub zwiększyć jego zwrot w kolejnym roku podatkowym. Warto zaznaczyć, że w przypadku wpłat na IKZE nie obowiązuje tzw. podatek Belki.

Ulgi podatkowe 2022. Ile można zyskać na uldze IKZE? Nawet 3000 zł

Jak wylicza Poradnik Przedsiębiorcy, przy założeniu, że na IKZE wpłacona została maksymalna kwota objęta ulgą, podatnik może zyskać:

  • osoby rozliczające się według 12% skali podatkowej: 1279,15 zł,
  • osoby rozliczające się według 32% skali podatkowej: 3411,07 zł,
  • osoby rozliczające się z działalności według 19% podatku liniowego: 2025,32 zł.

Osoba, która wpłaciła w 2022 roku na IKZE 7106,40 zł lub 10659,60 zł (w przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą) może więc zyskać ponad 3000 zł, pod warunkiem że jej zarobki "wpadły" w drugi prób podatkowy.

Jak skorzystać z ulgi IKZE? W trakcie składania zeznania (PIT-28, PIT-36, PIT-37 lub PIT-36L) musisz wypełnić załącznik PIT/O.

Kiedy zwrot podatku 2023? Od kilku dni do nawet trzech miesięcy

Termin, w którym otrzymasz zwrot podatku, zależy od tego, kiedy złożysz rozliczenie podatkowe oraz w jakiej formie je wykonasz. Dla osób, które rozliczyły się elektronicznie, maksymalny termin wynosi 45 dni, zdarza się jednak, że pieniądze wpływają na konto już po kilku dniach. Z kolei osoby, które zeznanie podatkowe złożyły osobiście lub wysłały je pocztą, na zwrot podatku będą musiały czekać maksymalnie 3 miesiące. W przypadku opóźnień warto skontaktować się z urzędem.

Więcej o: