Czarnuszka siewna znana jest już od starożytności. W Egipcie znana była jako "złoto faraonów". Czarnuszkę oraz olejek z czarnuszki doceniano zarówno ze względu na właściwości lecznicze i wspomagające zdrowie, jak i pielęgnacyjne. Czarnuszkę stosuje się do dziś również w kuchni. W codziennej pielęgnacji twarzy olejek z czarnuszki można stosować na kilka sposobów, a efekty mogą zaskoczyć.
Więcej podobnych porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Olej z czarnuszki polecany jest szczególnie osobom o cerze wrażliwej, skłonnej do podrażnień i zmian, alergicznej. Nie powoduje uczuleń, łagodzi podrażnienia i objawy trądziku, nawilża, ale też pomaga zniwelować zmiany skórne i zmniejszyć zmarszczki. Może też eliminować swędzenie i pieczenie czy zmniejszyć ilość zaskórników. Czarnuszka ma działanie antybakteryjne, wspiera również oczyszczanie skóry z toksyn. To dlatego warto olejek z czarnuszki włączyć do codziennej pielęgnacji. Kosztuje ok. 20-30 zł i znajdziesz go w większości aptek. Opakowanie nasion czarnuszki to z kolei wydatek rzędu 6-7 zł.
Olejek z nasion czarnuszki świetnie sprawdzi się w pielęgnacji cery trądzikowej i skłonnej do podrażnień. Łagodzi stany zapalne, zmniejsza też ilość zaskórników i działa antybakteryjnie. To sprawia, że olejek z czarnuszki to świetna alternatywa dla drogich kosmetyków. Jak go stosować? Kroplę olejku wmasuj w wypryski lub zmiany skórne, pamiętając, by robić to czystą dłonią. Możesz również sięgnąć po nasiona czarnuszki i przygotować z nich tonik.
Takim tonikiem przemywaj twarz dwa razy dziennie. Trzymaj go w lodówce.
Bezpośrednie nakładanie olejku z czarnuszki na twarz to niejedyna metoda stosowania tego produktu. Olej możesz wymieszać z odrobiną żelu aloesowego (uważaj jednak na możliwą reakcję alergiczną) lub kwasu hialuronowego. Olej z czarnuszki możesz też wykorzystać do przygotowania maseczki.
Na koniec dokładnie zmyj olej ciepłą wodą. Pamiętaj, by nie stosować samego olejku przez cały czas i sięgać również po produkty nawilżające, by nie doprowadzić do przesuszenia cery.