Wybór imienia dla dziecka nie jest prostym zadaniem. Rodzice często do ostatniej chwili nie wiedzą, na jakie się zdecydować. Gdy wszystko wreszcie zostanie ustalone, zdarza się, że imię nie spotyka się z aprobatą otoczenia, a najbliżsi czasem nawet otwarcie je negują. Przekonała się o tym czytelniczka portalu eDziecko, która podzieliła się z portalem swoimi doświadczeniami.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Wybór imienia może być dla rodziców stresujący, ponieważ decyzja zaważy na całej reszcie życia ich dziecka. Inspiracji można szukać wszędzie — w internecie, drukowanej księdze imion czy drzewie genealogicznym. Choć dla niektórych wybór jest prosty i decydują się na imię, które im się po prostu podoba, inni liczą się ze zdaniem dziadków czy innych członków rodziny. Czytelniczka portalu eDziecko podzieliła się historią dotyczącą imienia jej córeczki.
Kiedy zaszłam w ciążę, to dość szybko zaczęliśmy myśleć o imieniu dla dzieci. Jak okazało się, że urodzę córkę, to wybór było oczywisty. Zawsze chcieliśmy nazwać dziecko na cześć mojej prababci — Heleny. Rodzina ze strony męża wyśmiała ten pomysł. Bratowa powiedziała, że to imię brzmi jak oranżada, a jak mała pójdzie do szkoły, to ją przechrzczą.
Kobieta poczuła się zniesmaczona słowami bratowej. Mąż pocieszał ją i prosił, by nie zwracała na to uwagi, co wreszcie udało jej się zrobić. Finalnie para sama podjęła decyzję o imieniu dla dziecka i postawiła na te, które początkowo wybrała.
Moda na imiona dla dzieci co jakiś czas się zmienia. Ostatnio popularny jest wybór na podstawie tych, które noszą postacie ulubionych seriali czy filmów. Rozgłos, jakim cieszył się "Wiedźmin" czy "Gra o Tron" sprawił, że na polskich porodówkach w ostatnich latach gościły Arya, Yennefer, Cirilla, czy Daenerys.
Ciekawe jest również nadawanie imion ze względu na rzeczy, które nas poruszyły, są ważne czy wywarły na naszym życiu ogromny wpływ. Pandemia, Prosseco, Europa czy Mrówka to tylko kilka nietypowych propozycji. Nie inaczej wygląda sytuacja w przypadku wyboru imion chłopięcych. Tu można wyróżnić Opieńka, Rajana, Dextera, Piołuna czy Jaskra.
Warto jednak pamiętać, że kierownik Urzędu Stanu Cywilnego ma prawo odmówić nadania nietypowego imienia. Dotyczy to sytuacji, gdy jego zdaniem jest nieprzyzwoite, śmieszne lub np. nie pozwala odróżnić płci dziecka.