Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Pranie ręczników może wydawać się proste, ale przestrzeganie właściwych metod jest niezbędne, jeśli chcesz, aby były posłużyły ci na długo. Pamiętaj, aby wyprać nowe ręczniki przed pierwszym użyciem. Większość nowych egzemplarzy, jest pokryta silikonem lub innymi wykończeniami, które blokują chłonność. Ta powłoka nadaje im wyjątkowo puszysty wygląd i robi wrażenie w sklepie. Czynność usunie te wykończenia i zapewni maksymalną chłonność.
Zobacz wideo
Dwa sposoby na zawsze miękkie ręczniki
Jak prać ręczniki? Zastosuj te triki, a na długo zachowają kolor i miękką strukturę
Pomocne wskazówki pomogą zachować świeży wygląd i uczucie świeżości nawet po kilku praniach. Dzięki odpowiedniej technice prania i suszenia można zapachu stęchlizny i wyblakłych kolorów.
- Aby zapobiec blaknięciu kolorów, pierz kolorowe ręczniki o podobnych odcieniach w ciepłej wodzie przez pierwsze kilka prań. Użyj około połowy zalecanej ilości detergentu podczas prania i dodaj ½ szklanki białego octu do wody podczas cyklu płukania. Ocet pomaga utrwalić kolory i usuwa nadmiar pozostałości detergentu.
- Pranie ręczników razem z ubraniami może przenosić zarazki i bakterie między pranymi rzeczami. Ze względów sanitarnych ręczniki kąpielowe należy zawsze prać oddzielnie, od części garderoby. Łatwiej jest również suszyć ręczniki w tym samym ładunku, ponieważ wilgotne ręczniki schną wolniej niż większość ubrań.
- Używaj płynu do zmiękczania tkanin zgodnie z zaleceniami, ale dodawaj go tylko co trzy lub cztery prania. Nagromadzenie środków zmiękczających może z czasem zniszczyć włókna ręczników i zmniejszyć ich chłonność. Nikt nie chce ręcznika, który nie jest puszysty, więc należy zachować ostrożność podczas używania płynu do zmiękczania tkanin z ręcznikami.
- Potrząśnij ręcznikami podczas wyjmowania ich z pralki. Pomoże to spulchnić pętelki frotte, które wspomagają chłonność. Nie prasuj ręczników frotte, co może zmniejszyć ich chłonność.
W jakiej temperaturze prać ręczniki z mikrofibry? Usuń zapach stęchlizny z pomocą octu i sody oczyszczonej
Soda oczyszczona i ocet usuwają resztki zanieczyszczeń z ręczników, a ponadto ocet jest naturalnym środkiem zmiękczającym tkaniny. Właśnie dzięki temu idealnie nadają się do usuwania zapachów stęchlizny i nie tylko. Zanim jednak wrzucisz ręczniki do pralki, upewnij się, że urządzenie jest czyste. Weź sodę oczyszczoną i ocet oraz wszystkie ręczniki i przystąp do ich prania.
- Włóż ręczniki do pralki.
- Użyj 1 szklanki sody oczyszczonej zamiast płynu do prania.
- Uruchom pralkę na najgorętszym cyklu.
- Po zakończeniu pełnego cyklu dodaj 1 szklankę białego octu.
- Ponownie uruchom pralkę na najgorętszym cyklu.
- Przenieś ręczniki z pralki do suszarki i dokładnie wysusz.
Ważne jest, aby upewnić się, że ręczniki są całkowicie suche przed ich złożeniem i odłożeniem do szafy. Jeśli są choć trochę mokre, mogą, zacząć śmierdzieć. Ręczniki po wyschnięciu będą zachwycać miękkością i nie będą pachnieć octem.