Te seniorki mogą otrzymać ponad 1500 zł do emerytury. Wypłaty zasilą ich konta co miesiąc i dożywotnio

W 2019 r. utworzono program "Mama 4+", dzięki któremu niektórzy mają szansę otrzymać aktualnie nawet 1300 zł miesięcznie. Po tegorocznej waloryzacji kwota będzie jeszcze wyższa. Wystarczy spełnić warunki i złożyć wniosek.

Wsparcie rządu dla rodzin obejmuje wiele świadczeń, takich jak "500 plus" dla dzieci. Nie zapomniano również o rodzicach, którzy wychowali co najmniej czworo dzieci. Dla nich w 2019 r. utworzono specjalny program "Mama 4+". Jeśli matka lub ojciec spełni odpowiednie warunki, może otrzymać nawet 1338,44 zł brutto co miesiąc. Od 1 marca kwota ta wzrośnie wraz z planowaną waloryzacją 2023. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Morawiecki atakuje opozycję: Tusk Polakom kazał tyrać do 67. roku życia

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające "Mama 4+". Komu przysługuje?

Możliwość skorzystaniu ze świadczenia "Mama 4+" wiąże się ze spełnieniem określonych warunków:

  • urodzenie i wychowanie lub tylko wychowanie co najmniej czwórki dzieci;
  • brak przyznanej emerytury lub pobieranie świadczenia niższego niż obecnie obowiązująca najniższa emerytura (wtedy zostanie przyznane wyrównanie do kwoty najniższej emerytury);
  • stałe zamieszkiwanie w Polsce przez co najmniej 10 lat i posiadanie w tym kraju tzw. ośrodek interesów życiowych;
  • polskie obywatelstwo lub obywatelstwo państwa członkowskiego Unii Europejskiej, lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA);
  • przyznane prawo pobytu w Polsce lub przyznane prawo pobytu stałego w Polsce, a w przypadku cudzoziemców zalegalizowany pobyt.

Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zarówno tam, jak i w placówkach stacjonarnych znajdują się odpowiednie druki wniosku na rodzicielskie świadczenie uzupełniające.

Program "Mama 4+". Ile wyniesie od 1 marca 2023? 

Program "Mama 4+" jest przeznaczony dla matek, które ukończyły 60 lat. Warunkiem jest urodzenie i wychowanie co najmniej czworga dzieci. Z dodatku mogą skorzystać też ojcowie, którzy ukończyli 65 lat i wychowali co najmniej czwórkę potomstwa bez matki, która je porzuciła, zmarła lub nie podjęła się ich wychowania. 

Świadczenie jest wyrównaniem do kwoty aktualnie obowiązującej minimalnie emerytury, a zatem obecnie może wynieść maksymalnie 1338,44 zł brutto. Od 1 marca w związku z waloryzacją kwota ta wzrośnie. Rząd planuje wprowadzenie podwyżek kwotowo-procentowych, dzięki czemu minimalna emerytura ma wzrosnąć do 1588,44 zł brutto. Tyle wówczas maksymalnie będzie można też otrzymać w ramach programu Mama 4+. 

Więcej o: