Znana trenerka dosadnie o tym, co naprawdę nas tuczy. "To nie pieczywo i ziemniaki"

Wśród noworocznych postanowień bardzo często pojawia się chęć zrzucenia nadmiarowych kilogramów. Często jednak popełniamy błędy, które zniechęcają nas do nowych przyzwyczajeń. Trenerka Natalia Kruczyńska w rozmowie z naszym serwisem opowiedziała o pewnym micie żywieniowym, w który nadal wierzy wiele osób.

Natalia Kruczyńska, ekspertka od żywienia i trenerka, w rozmowie z naszym serwisem na temat postanowień noworocznych, odniosła się do popularnych mitów żywieniowych. Jeden z nich zakłada, że ziemniaki i pieczywo są bardzo tuczące. 

Zobacz wideo Ekspertka od żywienia i trenerka, Natalia Kruczyńska, dosadnie o tym, co nas tuczy. "To nie pieczywo i ziemniaki"

Co nas tuczy? "To nie pieczywo i ziemniaki"

Okazuje się jednak, że te dwa elementy niepotrzebnie są eliminowane z naszych jadłospisów. - To nie pieczywo ani ziemniaki tuczą, tylko nadwyżka kaloryczna w naszej diecie - wyjaśnia Natalia Kruczyńska. Jak podkreśliła ekspertka, wiele osób przekracza zapotrzebowanie zupełnie nieświadome. Dlatego też, jeśli zależy nam na utracie kilogramów, powinniśmy zacząć liczyć kalorie. 

Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne?

W zależności od kilku czynników, takich jak wzrost, waga, wiek, zdrowie, styl życia, nasze zapotrzebowanie na energię może się różnić. Jak je obliczyć, gdy chcemy zrzucić nadmiarowy kilogramy? Obecnie w sieci możemy znaleźć wiele kalkulatorów, które są bardzo pomocne. Zazwyczaj po odpowiedzi na kilka prostych pytań (np. o wzrost, wiek i obecną wagę), otrzymujemy informację, ile kalorii w ciągu dnia powinniśmy dostarczać organizmowi, by schudnąć. 

Postanowienia noworoczne - o tym warto pamiętać

Warto pamiętać o tym, że postanowienia noworoczne nie powinny od razu zakładać wielkich zmian. Często możemy spotkać się z opinią, że najlepiej jest zacząć od małych kroków, które nie będą dla nas utrapieniem. Natomiast stawiając sobie trudne cele, narażamy się na rozczarowanie i poczucie porażki. Poza tym nie stawiajmy sobie celów bez dokładnego przemyślenia i pod wpływem emocji. To właśnie z takich najszybciej rezygnujemy.

Nie oczekujmy także natychmiastowych efektów. Jeśli liczymy na to, że efekty odchudzania będą zauważalne już po kilku dniach, możemy bardzo szybko zniechęcić się do dalszych działań. 

Wasze historie i opinie są dla nas ważne. Czekamy na Wasze listy i komentarze. Piszcie do nas na adres: kobieta@agora.pl lub edziecko@agora.pl. Najciekawsze listy opublikujemy.

Więcej o: