Wcześniejsza emerytura wypłacana jest seniorom, którzy urodzili się po 31 grudnia 1948 roku, a przed 1 stycznia 1969 r. Warto jednak wiedzieć, że nie przysługuje każdemu. Mogą na nią liczyć osoby, które wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Nie jest to jednak koniec kryteriów. Na co zwrócić uwagę przed złożeniem wniosku?
Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Na wcześniejszą emeryturę mogą liczyć seniorzy, którzy spełnią kilka warunków. Reguluje je rozporządzenie z 7 lutego 1983 roku. Przede wszystkim prawo do pobierania tego typu świadczenia mają osoby, które osiągnęły wymagany staż pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Dodatkowo na dzień 31 grudnia 2008 roku:
Samo spełnienie wymagań może nie wystarczyć, by otrzymać wcześniejsze świadczenie. Oprócz tego musisz posiadać odpowiedni wpis na świadectwie pracy, który musi udowadniać, że obejmowane przez ciebie stanowisko do niego uprawnia. Bez spełnienia tego warunku Zakład Ubezpieczeń Społecznych może odrzucić wniosek. Dotyczy do seniorów, którzy:
W przypadku, gdy pracodawca nie stosował resortowych wykazów pracy, wystarczy, aby wskazane na świadectwie stanowisku było zgodne z rodzajem prac lub stanowiskiem wymienionym w Rozporządzeniu Rady Ministrów z 7 lutego 1983 roku.