Mało kto wie, jak pięknie wygląda kurkuma w doniczce. Bez trudu wyhodujesz ją w domu

Kurkuma kojarzy się głównie z pomarańczową przyprawą. Roślina ta jest jednak wykorzystywana jako kwiat ozdobny. W okresie kwitnienia wygląda przepięknie. Podpowiadamy, jak ją wyhodować.

Lubisz egzotyczne i nieszablonowe rośliny? Jeśli tak, to na twoim parapecie powinien znaleźć się ostryż długi, zwany również kurkumą. Tę pomarańczową przyprawę o wyrazistym smaku zna chyba każdy. Niewiele osób wie jednak, że kurkuma to również piękna roślina ozdobna. Pochodzi ona z Indochin, ale można ją również uprawiać w warunkach domowych. Podpowiadamy, jak wyhodować kurkumę w doniczce. 

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

 

Kurkuma w doniczce. Jak wygląda?

Kurkuma jest dość wysoka- może osiągać nawet 100 cm. Jej zielone liście są długie i ostro zakończone. Najpiękniej kurkuma wygląda w okresie kwitnienia, czyli w okresie letnim. Na pędzie pojawiają się wtedy kłosowate kwiatostany. Kwiat kurkumy jest najczęściej niebieski lub fioletowy. Utrzymuje się on zazwyczaj około trzech miesięcy. 

Uprawa kurkumy w domu. Krok po kroku 

Kurkumę najlepiej wyhodować z korzenia. Można kupić go w sklepach spożywczych (jest podobny do korzenia imbiru). Staraj się wybrać świeży i jędrny korzeń z widocznymi wypustkami. Korzeń należy podzielić na kawałki o długości od 3 do 5 cm. Umieść je w pojemniku wyłożonym gazą lub ręcznikiem papierowym. Do pojemnika codziennie wlewaj niewielką ilość wody. Po kilku tygodniach widoczne będą młode zalążki pędów. Gdy na korzeniu pojawią się zielone łodyżki, możesz przesadzić młode sadzonki kurkumy do doniczki z ziemią.

 

Pielęgnacja kurkumy. Pamiętaj o tych zasadach 

Kwiat kurkuma pochodzi z zupełnie innego klimatu, dlatego doniczkę należy ustawić w miejscu jasnym i dobrze oświetlonym. Nie powinno się jednak wystawiać ich na bezpośrednie nasłonecznienie. Optymalna temperatura powietrza wynosi 18-23 stopnie Celsjusza. Roślinie należy zapewnić wysoką wilgotność powietrza. 

Latem zaleca się codzienne zraszanie i podlewanie rośliny. Raz w tygodniu warto ją nawozić. Kurkuma preferuje żyzne, przepuszczalne podłoże o lekko kwaśnym pH. Możesz kupić gotową mieszkankę do roślin zielonych w sklepie ogrodniczym. Kiedy jesienią liście kurkumy zżółkną i opadną, to nie powód do stresu. Z rośliną jest wszystko w porządku, przechodzi ona tylko w stan zimowania. Należy wtedy obciąć wszystkie suche pędy i przenieść roślinę do chłodniejszego pomieszczenia. W okresie zimowania kurkumę należy podlewać rzadziej. 

Zobacz też: najgorętsze modowe trendy na Avanti24.pl

Więcej o: