Zniżki dla emerytów po 60. roku życia. Ci seniorzy mają szansę sporo zaoszczędzić w 2023 roku

Ceny na sklepowych półkach z miesiąca na miesiąc wydają się coraz wyższe. Z tego względu wielu Polaków szuka sposobów na oszczędzanie. Okazuje się, że istnieją zniżki dla emerytów po 60. roku życia, z których może skorzystać wielu seniorów. Realne wsparcie pomoże odciążyć portfel.

Rosnące ceny w sklepach skłaniają Polaków do szukania sposobów na oszczędzanie. Okazuje się, że po przejściu na emeryturę i przekroczeniu 60. roku życia w wielu miejscach przysługują zniżki, które pozwolą seniorom sporo zaoszczędzić. Oto kilka najpopularniejszych, które obowiązują w 2023 r.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Grabowski: Będziemy musieli pracować dłużej

Jak otrzymać dostęp do zniżek? Legitymacja emeryta-rencisty

Kobiety po 60. roku życia oraz mężczyźni po 65. roku życia, którzy przechodzą na emeryturę, otrzymują z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych legitymację emeryta, która uprawnia do wielu zniżek. Wydawana jest ona również osobom z przyznaną rentą lub nauczycielskim świadczeniem kompensacyjnym. 

Warto wspomnieć, że od 1 stycznia 2023 r. zaszły zmiany, które uwzględniają sposób przekazywania emerytom legitymacji. Od tego roku ma być ona wydawana już tylko w formie elektronicznej i być dostępna w aplikacji telefonicznej mObywatel. Wydane wcześniej plastikowe karty nie tracą ważności. Seniorzy przechodzący na emeryturę od stycznia 2023 r. i chcący otrzymać ją w formie tradycyjnej zobowiązani są do złożenia odpowiedniego wniosku w ZUS.

Zniżki dla emerytów w 2023 r. Z jakich ulg można skorzystać?

W związku z tym kobiety po 60. roku życia, które okażą legitymację emeryta, mogą liczyć na wiele zniżek np.:

  1. Zniżka na przejazdy komunikacją miejską. Warto zwrócić uwagę, że każda gmina ustala ją według własnej stawki procentowej, dlatego mogą się różnić w wybranych miastach. Możliwość ulgowych przejazdów po przejściu na emeryturę otrzymają osoby poruszające się m.in. po Warszawie, Gdańsku, czy Wrocławiu.
  2. Zwolnienie z części opłat za rehabilitację. Osoby posiadające legitymację emeryta-rencisty mają możliwość skorzystania z ulg w różnych uzdrowiskach i ośrodkach rehabilitacyjnych.
  3. Tańszy paszport. Emeryci i renciści za wyrobienie dokumentu zapłacą o połowę mniej, czyli 70 zł. Z kolei po ukończeniu 70. roku życia usługa jest w pełni darmowa.
  4. Ulgowe przejazdy koleją. Emeryci mogą skorzystać z ulgi 37% dotyczącej dwóch przejazdów pociągiem w drugiej klasie.

Oprócz tego wiele zniżek dla seniorów oferują też niektóre kina, teatry i muzea. 

Abonament RTV w 2023 r. Ci seniorzy zapłacą mniej

W 2023 r. z obowiązku opłaty abonamentu RTV zwolniono dwie grupy seniorów:

  • tych, którzy ukończyli 75. rok życia;
  • tych, którzy ukończyli 60 lat i mają prawo do emerytury w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia.

Emeryci należący do jednej z powyższych grup zobowiązani się do przedstawienia w urzędzie Poczty Polskiej dokumentu, który potwierdza uprawnienie do zwolnienia z obowiązku zapłaty. Należy też przedstawić odpowiednie oświadczenie, którego wzór można pobrać ze strony internetowej Gov.pl.

Więcej o: