Kiedy jest tłusty czwartek 2023? Data święta pączków i innych słodkości nie jest przypadkowa

Kiedy tłusty czwartek w 2023 roku? Data tego święta miłośników pączków i innych słodkości nie jest przypadkowa. To dla wielu najbardziej wyczekiwany dzień karnawału. Zastanawiasz się, kiedy przypada tłusty czwartek i skąd wzięło się to święto? Podpowiadamy.

Zastanawiasz się, kiedy jest tłusty czwartek w 2023 roku? Data nie jest przypadkowa. Zależy od tego, kiedy w danym roku będzie przypadać Wielkanoc. To święto rozpoczyna ostatni tydzień karnawału, kończący się tradycyjnie w Środę Popielcową. Którego jest tłusty czwartek i skąd wziął się zwyczaj jedzenia pączków?

Zobacz wideo Po czym poznać najlepsze pączki?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy jest tłusty czwartek 2023? To święto ruchome

Tłusty czwartek jest uzależniony od daty, w której w danym roku wypadać będzie Wielkanoc. To święto ruchome. Niedziela Wielkanocna tradycyjnie wypada w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Od tej daty uzależnione są inne święta, takie jak Środa Popielcowa, Boże Ciało czy Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki). Również karnawał i związany z nim tłusty czwartek i śledzik mają związek z kalendarzem lunarnym. Święto pączków przypada na 52 dni przed Niedzielą Wielkanocną.

Tłusty czwartek 2023. Kiedy wypada i skąd wzięło się to święto?

Kiedy będzie tłusty czwartek? W 2023 roku święto to wypada 16 lutego. Tego dnia tradycyjnie zjadamy pączki, faworki i inne słodkości. Skąd się wziął ten zwyczaj? Tłusty czwartek od wieków był początkiem zapustów, ostatnich dni karnawału, okresu zabaw i bali. Zgodnie z tradycją, w zapusty dozwolone jest objadanie się. Chętnie sięgano po tłuste potrawy i zakąski, w tym również słodkości, które zapijano dużą ilością różnych trunków. Początkowo pączki przygotowywane były na słono, z mięsem, boczkiem, skwarkami lub słoniną. Po pewnym czasie mięsne nadzienie zaczęto zastępować orzechami czy migdałami, aż w końcu do środka zaczęły trafiać słodkie dżemy i marmolady.

Środa Popielcowa i Wielkanoc 2023. Kiedy wypadają? Czym jest śledzik 2023?

Śledzik to wtorek tuż przed Środą Popielcową. To ostatni dzień karnawału i tradycyjnie ostatni dzień zabaw. Środa Popielcowa w 2023 roku wypada 22 lutego, Niedziela Wielkanocna wypada 46 dni później, a więc 9 kwietnia.

Więcej o: