Zastanawiasz się, kiedy jest tłusty czwartek w 2023 roku? Data nie jest przypadkowa. Zależy od tego, kiedy w danym roku będzie przypadać Wielkanoc. To święto rozpoczyna ostatni tydzień karnawału, kończący się tradycyjnie w Środę Popielcową. Którego jest tłusty czwartek i skąd wziął się zwyczaj jedzenia pączków?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Tłusty czwartek jest uzależniony od daty, w której w danym roku wypadać będzie Wielkanoc. To święto ruchome. Niedziela Wielkanocna tradycyjnie wypada w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Od tej daty uzależnione są inne święta, takie jak Środa Popielcowa, Boże Ciało czy Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki). Również karnawał i związany z nim tłusty czwartek i śledzik mają związek z kalendarzem lunarnym. Święto pączków przypada na 52 dni przed Niedzielą Wielkanocną.
Kiedy będzie tłusty czwartek? W 2023 roku święto to wypada 16 lutego. Tego dnia tradycyjnie zjadamy pączki, faworki i inne słodkości. Skąd się wziął ten zwyczaj? Tłusty czwartek od wieków był początkiem zapustów, ostatnich dni karnawału, okresu zabaw i bali. Zgodnie z tradycją, w zapusty dozwolone jest objadanie się. Chętnie sięgano po tłuste potrawy i zakąski, w tym również słodkości, które zapijano dużą ilością różnych trunków. Początkowo pączki przygotowywane były na słono, z mięsem, boczkiem, skwarkami lub słoniną. Po pewnym czasie mięsne nadzienie zaczęto zastępować orzechami czy migdałami, aż w końcu do środka zaczęły trafiać słodkie dżemy i marmolady.
Śledzik to wtorek tuż przed Środą Popielcową. To ostatni dzień karnawału i tradycyjnie ostatni dzień zabaw. Środa Popielcowa w 2023 roku wypada 22 lutego, Niedziela Wielkanocna wypada 46 dni później, a więc 9 kwietnia.