Uszy Shreka to modna roślina do domu o wielu talentach! Idealna dla zapominalskich osób

Grubosz Hobbit znany również pod nazwą Uszy Shreka to jeden z niezwykłych sukulentów. Wyróżnia się ciekawym pokrojem oraz pięknym, żywo zielonym ulistnieniem. Jak dbać i pielęgnować tę efektowną roślinę?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Crassula hobbit to wyjątkowy sukulent, którego liście przypominają Uszy Shreka, skąd jego popularna nazwa. Jest odmianą grubosza jajowatego, który popularnie zwie się również drzewkiem szczęścia. Według specjalistów od feng shui emituje energię, która jest niewidzialna dla ludzkiego oka. Posiadacze tej rośliny w domu, są spokojniejsi, mają lepsze samopoczucie i nie chorują. Odpowiednio pielęgnowany efektownie się rozkrzewia, przybierając rozmaite formy. Roślina, jest wyjątkowo łatwa w hodowli domowej. Należy ją uprawiać jak inne sukulenty, pamiętając o ograniczonym podlewaniu.

 
Zobacz wideo Hodujesz w domu monsterę? Sprawdź, czy odpowiednio o nią dbasz

Jak pielęgnować Uszy Shreka? Zadbaj również o światło

Grubosz Hobbit jest mieszkańcem pustyni i lubi ciepło oraz suchość. Trzymaj go z dala od przeciągów i w stałej temperaturze w domu. Sukulenty uwielbiają jasne światło i są odporne na bezpośrednie słońce. Najjaśniejszy parapet w domu to najlepsze miejsce na rozkwit rośliny przez cały rok. Miej na uwadze, żeby utrzymać bezpieczną odległość od szyby. Ewentualne nieszczelności i niższa temperatura mogą uszkadzać i niszczyć liście grubosza i działać na nie dokładnie tak, jak mała ilość światła.

 

Crassula ovata Hobbit to niezwykły sukulent zwany Uszami Shreka. Jak podlewać?

Uszy Shreka to jedna z najciekawszych odmian grubosza drzewiastego. Przy odpowiedniej pielęgnacji z czasem osiąga całkiem spore rozmiary i potrafi zachwycać swoim wyglądem nawet pół wieku. Cechą charakterystyczną odmiany Hobbita, są wydłużone, rurkowato skręcone, przypominające uszy Shreka mięsiste liście. Jadeit i inne sukulenty to odporne na suszę rośliny, które zatrzymują wodę. Zalecamy podlewanie, dopiero gdy gleba wyschnie. Nadmierne podlewanie, przyczyni się do zgnicia rośliny i bardzo szybko ją zabije. Podlewaj tylko tyle, aby liście się nie zaczęły kurczyć. Zwykle, wystarczy podlewać raz na trzy, do czterech tygodni. W lecie możemy robić to częściej, nawet raz w tygodniu.

Przelewanie jest jednym z głównych powodów gubienia liści przez grubosza. Upewnij się więc, że doniczka, w której rośnie sukulent, ma odpowiednie otwory drenażowe. Ponadto nigdy nie zostawiaj po podlewaniu, stojącej wody w spodku. Wysoka wilgotność ziemi przyciąga również inny problem, czyli... insekty.

 
Więcej o: