Rośliny doniczkowe marnieją w oczach? Uratować je może gąbka kuchenna

Zdarza się, że przez nieumiejętne podlewanie ziemia w doniczce nasiąka wodą, a korzenie zaczynają gnić. W trosce o zdrowie kwiatka warto zastosować trik, który pomoże go uratować. Kosztuje grosze, a dzięki metodzie roślina szybko odzyska zdrowie.

Zdarza się, że ulubiona roślina doniczkowa obumiera ze względu na brak wody lub zbyt duże jej ilości. Nie każdy się do tego przyznaje, ale nawet doświadczeni ogrodnicy mogą mieć ten problem. Czasem trudno określić, czy jeśli ziemia u góry doniczki jest sucha, to tak samo jest przy dnie. Kiedy wydaje się, że nic nie jest już w stanie uratować kwiatka, pomocny okazuje się prosty trik z wykorzystaniem gąbki kuchennej. Na czym polega ta metoda?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Co trzeba zrobić, żeby ożywić kwiaty w doniczkach? Wykorzystaj gąbkę kuchenną

Zbyt duża ilość wody w doniczce jest problematyczna, zwłaszcza jeśli mamy gatunki, które nie lubią wilgotnego podłoża. Gdy roślina jest obficie i często podlewana, a ziemia nasiąka wodą, ma to na nią niekorzystny wpływ. -To zapobiega przedostawaniu się tlenu do korzeni i może ostatecznie spowodować gnicie i inne uszkodzenia — wyjaśnił w rozmowie z portalem "BestLife" ekspert ogrodniczy Lindsay Pangborn. Jeśli zauważysz, że korzenie twojej roślinki rzeczywiście zaczęły gnić, wykorzystaj nową, czystą gąbkę kuchenną. Wystarczy umieścić ją na dnie donicy, a produkt ze względu na swoją strukturę pochłonie nadmiar wilgoci. Pomoże również ustabilizować poziom przepływu powietrza przez glebę. Istotne, by nie stosować gąbki, która miała wcześniej styczność z detergentami, gdyż taka, zamiast pomóc, jedynie zaszkodzi.

Kolejnym krokiem jest przycięcie gnijących korzeni. Warto przy każdym cięciu dezynfekować nożyce alkoholem, by nie dopuścić do rozprzestrzenienia się zgnilizny. Po skończonym działaniu należy przesadzić roślinę do doniczki ze świeżą ziemią. 

Co trzeba zrobić, żeby ożywić kwiaty w doniczkach? Na uschnięte rośliny sprawdzą się te metody

Innym często spotykanym problemem jest przesuszanie roślin poprzez niedostarczanie im wystarczających ilości wody. To częste zjawisko zwłaszcza po powrocie z wakacji czy majówki, gdy zapominamy poprosić rodzinę lub sąsiadów, by na czas nieobecności zadbali o nasze kwiatki.

  1. Nie podlewaj przesuszonych roślin od razu dużą ilością wody — Należy podlewać je stopniowo, niewielką ilością cieczy i na całej powierzchni. Po kilku dniach, gdy ziemia przeschnie, warto powtórzyć zabieg i podlewać rośliny coraz bardziej obficie.
  2. Zadbaj o wilgotność powietrza po powrocie z wakacji — Po dłuższej nieobecności może być wysuszone, co źle wpływa na domową roślinność. Warto utrzymywać ją na poziomie 50-60%. Należy też usunąć uschnięte liście, a pozostałe spryskiwać delikatnie wodą.
Więcej o: