Zdarza się, że ulubiona roślina doniczkowa obumiera ze względu na brak wody lub zbyt duże jej ilości. Nie każdy się do tego przyznaje, ale nawet doświadczeni ogrodnicy mogą mieć ten problem. Czasem trudno określić, czy jeśli ziemia u góry doniczki jest sucha, to tak samo jest przy dnie. Kiedy wydaje się, że nic nie jest już w stanie uratować kwiatka, pomocny okazuje się prosty trik z wykorzystaniem gąbki kuchennej. Na czym polega ta metoda?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Zbyt duża ilość wody w doniczce jest problematyczna, zwłaszcza jeśli mamy gatunki, które nie lubią wilgotnego podłoża. Gdy roślina jest obficie i często podlewana, a ziemia nasiąka wodą, ma to na nią niekorzystny wpływ. -To zapobiega przedostawaniu się tlenu do korzeni i może ostatecznie spowodować gnicie i inne uszkodzenia — wyjaśnił w rozmowie z portalem "BestLife" ekspert ogrodniczy Lindsay Pangborn. Jeśli zauważysz, że korzenie twojej roślinki rzeczywiście zaczęły gnić, wykorzystaj nową, czystą gąbkę kuchenną. Wystarczy umieścić ją na dnie donicy, a produkt ze względu na swoją strukturę pochłonie nadmiar wilgoci. Pomoże również ustabilizować poziom przepływu powietrza przez glebę. Istotne, by nie stosować gąbki, która miała wcześniej styczność z detergentami, gdyż taka, zamiast pomóc, jedynie zaszkodzi.
Kolejnym krokiem jest przycięcie gnijących korzeni. Warto przy każdym cięciu dezynfekować nożyce alkoholem, by nie dopuścić do rozprzestrzenienia się zgnilizny. Po skończonym działaniu należy przesadzić roślinę do doniczki ze świeżą ziemią.
Innym często spotykanym problemem jest przesuszanie roślin poprzez niedostarczanie im wystarczających ilości wody. To częste zjawisko zwłaszcza po powrocie z wakacji czy majówki, gdy zapominamy poprosić rodzinę lub sąsiadów, by na czas nieobecności zadbali o nasze kwiatki.