W jakiej temperaturze prać pościel? Przez ten błąd możesz narażać swoje zdrowie

W łóżku spędzamy w przybliżeniu około jednej trzeciej doby, dlatego powinniśmy zadbać o to, by było w nim czysto, miękko i higienicznie. W jakiej temperaturze prać pościel, żeby zachowała swoje właściwości i wygląd na lata?

W pościeli spędzamy od kilku do kilkunastu godzin na dobę. W tym czasie m.in. gubimy naskórek oraz pocimy się, co jest idealną pożywką dla bakterii i grzybów. Odpowiednia pielęgnacja oraz pranie pościeli sprawi, że zadbasz nie tylko o swój komfort, ale także zdrowie.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Dwa sposoby na zawsze miękkie ręczniki

Jak często prać pościel, by zawsze była higieniczna? To zależy od kilku czynników

W trakcie snu nasza skóra gubi naskórek, a ciało się poci. Nawet wyjątkowo dbając o czystość, regularnie znosimy do łóżka drobne paprochy czy okruszki. Nic dziwnego, że pościel się brudzi. Należy zadbać o to, aby prać ją regularnie, nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie, a samo prześcieradło najlepiej co 7 dni. Jeśli posiadamy pupila, dobrze byłoby robić to nawet co tydzień. Także w okresie wyższych temperatur warto zwiększyć częstotliwość, gdyż dużo więcej się wtedy pocimy. Zachowując odpowiednią higienę, nie tylko zminimalizujesz ryzyko alergii, ale także problemów skórnych czy oddechowych. Co więcej, będzie ci się lepiej spało.

W jakiej temperaturze prać pościel? Zastosuj się do tych wskazówek, a będzie czysta i miękka

Zanim przystąpisz do prania pościeli, najpierw zapoznaj się z informacjami zawartymi na metce. To tam producent umieścił wszystkie niezbędne wskazówki. Różnica w temperaturze wynika najczęściej ze względu na materiał, z jakiego pościel została wykonana. Pościel bawełnianą i lnianą pierz w 60 stopniach, satynową czy z kory od 40 do 60 stopni, flanelową w 40 stopniach, a jedwabną w 30 stopniach, przy użyciu łagodnego detergentu.

Pamiętaj, że nową pościel zawsze należy wyprać przed pierwszym użyciem. Jeśli masz taką możliwość, wybieraj 60 stopni, gdyż to właśnie w tej temperaturze pozbędziesz się brudu, zarazków, bakterii, grzybów i roztocza. Po praniu pościel będzie odświeżona, nieskazitelnie czysta i mięciutka

Więcej o: