Jak i kiedy przycinać hortensje? Zapisz tę datę w kalendarzu. Dzięki temu krzewy będą bujnie kwitły latem

Hortensje to lubiane i popularne krzewy w ogrodach. Choć nie są trudne w uprawie i pielęgnacji, zdarzają się pomyłki, przez które roślina marnieje w oczach. Jedną z nich jest niewłaściwe skracanie pędów. Sprawdź, kiedy przycinać hortensje, by krzewy gęsto i bujnie kwitły latem.

Hortensja ogrodowa czy hortensja bukietowa to krzewy, które bardzo często goszczą w naszych ogrodach. Te bardzo lubiane rośliny swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim kwiatom. Krzewy bujnie kwitną latem, aż do później jesieni. Jednak by hortensje mogły nas zachwycać swoimi różnokolorowymi pąkami, musimy pamiętać o odpowiednim zadbaniu o nie jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji. Zastanawiasz się, jak i kiedy przycinać hortensje? Podpowiadamy.

Zobacz wideo Zdrowotny ogród. Te rośliny oczyszczą powietrze w domu

Więcej sprawdzonych porad ogrodowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy przycinać hortensje? Datę zapisz w kalendarzu. Dzięki temu bujnie zakwitną

Większość krzewów hortensji kwitnie na pędach tegorocznych (bukietowa, dębolistna, krzewiasta, piłkowana), niektóre jednak, jak hortensje ogrodowe, kwitną na pędach zawiązanych latem poprzedniego roku. To dlatego przed zabieraniem się za przycinanie koniecznie upewnij się, jaka odmiana znajduje się w twoim ogrodzie.

Odmiany, które kwitną na pędach tegorocznych, najlepiej jest przycinać wczesną wiosną lub późną zimą, na początku marca lub kwietnia. Zrób to przed rozpoczęciem okresu wegetacji i zanim pojawią się pierwsze listki. Warunek jest jeden. Temperatury muszą już być dodatnie. Cięcie przed rozpoczęciem wegetacji pozwoli na stymulowanie rośliny do wypuszczenia większej ilości pędów kwiatowych i bujniejszego rozwoju.

Hortensja bukietowa i hortensja ogrodowa. Jak je przycinać?

To najpopularniejsze odmiany, które jednak różnią się zasadniczo w sposobie i terminie przycinania. Jak i kiedy przycinać hortensje bukietowe? Najlepiej robić to wczesną wiosną. Te krzewy przycina się dość radykalnie. Zdrewniałe pędy przytnij na wysokości około 15 cm nad ziemią. Wiosną wykonuje się także pierwsze cięcie młodych krzewów. W przypadku starszych krzewów pędy zdrewniałe przytnij przy ziemi, pozostałe w połowie ich wysokości. W podobny sposób przycinaj także odmiany krzewiaste czy dębolistne. Jak przycinać hortensję ogrodową? Wykonuj je wczesną wiosną. Pamiętaj, by usuwać jedynie zaschnięte kwiatostany i przemarznięte pędy.

Więcej o: