Dodaj kilka kropli do wody i wetrzyj w ramy okienne. Odzyskają biel w kilka minut

Nadchodząca wiosna to czas, kiedy wiele osób bierze się za gruntowne porządki, w tym także za mycie okien, zarówno szyb, jak i ram. W szczególności te drugie bywają prawdziwym utrapieniem, bo nawet jeśli pozbędziemy się brudu, pozostają zażółcenia. Znamy prosty trik, jak sobie z nimi poradzić.

Dni stają się coraz dłuższe oraz cieplejsze — wielkimi krokami zbliżają się wiosna, oraz święta! Dla wielu osób to czas na gruntowne, pozimowe porządki, odgracanie mieszkania i powiew świeżości! Nie można zapomnieć także o dokładnym umyciu okien. Podpowiadamy, jak poradzić sobie z brudnymi, plastikowymi ramami.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 3 domowe sposoby na to, by twoje okna zawsze lśniły czystością

Czas na wiosenne porządki. Myjąc okna, nie zapomnij o ramach

Mycie okien to nie tylko czyszczenie szyb, ale także ram, które po zimie często są pożółkłe oraz pokryte brudem. Dlaczego nie warto ich szorować z pomocą ostrej gąbki i środków chemicznych z drobinkami? To prosta droga do uszkodzenia framugi, poprzez stworzenie na ich powierzchni mikrorys. Choć początkowy efekt będzie zadowalający, już po krótkim czasie zauważymy, że brud pojawia się coraz szybciej i z każdym kolejnym razem ciężej go doczyścić. Nic dziwnego, gdyż będzie wchodził w niewidoczne gołym okiem ryski, które sami stworzymy. Aby umyć ramy skutecznie, a przy tym ich nie zniszczyć, warto skorzystać ze sprawdzonych, domowych sposobów.

Skuteczna pasta z dwóch produktów. W kilka minut pozbądź się brudu i zażółceń 

Przy wyjątkowo brudnych i pożółkłych framugach rewelacyjnie sprawdzi się domowa pasta z dwóch składników. Najpierw przeczyść je wilgotną ściereczką, by zdjąć wierzchni brud. Następnie do sody oczyszczonej dolej niewielką ilość wody, aż powstanie gęste, pieniste smarowidło. Z pomocą miękkiej gąbki nałóż ją na ramy i delikatnie wyszoruj. Pozostaw na kilka minut, na koniec zbierz mokrą ściereczką, a ramę wysusz ręcznikiem papierowym. Nie tylko pozbędziesz się brudu, ale także zażółceń!

Domowy płyn na brudne ramy. Zapomnij o zabrudzeniach i zyskaj piękny zapach

Skuteczną bronią do walki z brudnymi framugami jest też domowej roboty płyn. Potrzebujesz jedynie:

  • pół szklanki wody,
  • 1/3 szklanki octu,
  • soku z jednej cytryny.

Wszystkie składniki przelej do dozownika ze spryskiwaczem. Obficie zmocz framugi przygotowanym płynem i pozostaw na ok. 10 minut. W kolejnym kroku przetrzyj je wilgotną ściereczką, a następnie wytrzyj do sucha. Brud i żółte plamy znikną, a dodatkowo pojawi się piękny, odświeżający zapach!

Więcej o: